Pigmentové skvrny

Pigmentové skvrny aneb pomůže prevence i revoluční ošetření

Letní období spolu se zářícím sluncem přímo vybízí k opalování. Abychom však naši pokožku nepoškodili je nutné dbát na základní pravidla. To nejdůležitější zahrnuje použití vhodných opalovacích krémů. V opačném případě může dojít ke vzniku nejrůznějších problémů. Z estetického hlediska je nejčastějším kožním problémem spojeným s opalováním tvorba pigmentových skvrn. Odborně řečeno se tento stav nazývá „melasma“ a kromě slunce ho způsobuje i spousta dalších faktorů. Naštěstí však existují účinná řešení, které tuto nedokonalost dokážou snadno a rychle vyřešit.

 1. Zabarvené skvrny – Proč vznikají a co to vlastně je? 
 2. Pigmentové skvrny se netvoří jen ze slunce
 3. Základem je prevence
 4. Revoluční ošetření pro každou pleť

 

Zabarvené skvrny – Proč vznikají a co to vlastně je? 

Začněme jednoduše. Pigmentová skvrna je místo na kůži, které se od zbytku pokožky odlišují jiným zbarvením či tónem. V důsledku toho vzniká kontrast a místa vyniknou více než bychom si přáli. Za celým tímto procesem stojí melanin. Přírodní pigment, který určuje nejen barvu naší kůže, ale i vzhled vlasů a očí.

Čím víc máme v naší genetické výbavě tohoto pigmentu tím lépe se obecně opalujeme a naše pleť je krásně hnědá. V opačném případě to však neplatí a pokud melaninu máme nedostatek je naše pokožka zpravidla světlejšího charakteru. Vlivem nejrůznějších faktorů, které si za chvíli zmíníme však může nastat situace, že melaninu budeme mít akutní nadbytek nebo nedostatek tzn., že produkce pigmentu není vyvážená a vznikají v zásadě dvě poruchy. 

 1. Hyperpigmentace neboli nadmíra pigmentu a s tím spojený vznik tmavých skvrn nebo
 2. hypopigmentace představující nedostatek melaninu a následnou tvorbu bílých míst. 

Samotnou hyperpigmentaci lze dále rozdělit dle místa vzniku na: 

 • epidermální, která postihuje vrchní vrstvu kůže a tvoří se v důsledku kumulace melaninu, 
 • dermální neboli kožní, kde se těsně pod pokožkou vyskytnou nechtěné flíčky a 
 • smíšenou, která kombinuje oba zmíněné typy. 

Nezávisle na tom, kde se skvrny objeví mohou mít různý tvar i zbarvení. Jednotlivé druhy mají i svá pojmenování. 

 • Melasma – pigmentace, která se objevuje spolu s hormonálními změnami a nejčastěji ji pozorujeme v obličeji. Konkrétně v oblasti nosu, rtů a na tvářích. 
 • Lentigo – ostře ohraničená plocha kůže za jejímž vznikem stojí ultrafialové záření. 
 • Pozánětlivé flíčky – jehož viníky je nejčastěji akné, post-akné nebo místní poškození kůže. 

Pigmentové skvrny se netvoří jen ze slunce

Jak jsme již na začátku zmínili i když je pigmentace často spojena s opalováním není to jediný důvod proč se skvrnky na kůži ve skutečnosti tvoří. Pro úplnost však tímto faktorem začneme. Sluneční paprsky v sobě nesou UVA a UVB záření. První typ, tj. UVA proniká do nejhlubší vrstvy dermis, kde ničí zásadní fibroblasty, jejichž úkolem je profukovat kolagen. Kromě toho, že se tedy na kůži objevují kontrastní flíčky dochází vlivem nadměrného slunečního záření i ke zrychlení stárnutí pokožky.

Kolagen je totiž spolu s elastinem důležitou látkou pro pevný a mladistvý vzhled každé pokožky. Důležité je zmínit, že pigmentace se na pleti nevytvoří ihned po skončení opalování. Proces funguje na bázi toho, že naše pokožka si ukládá informace, tj. každý nechráněný pobyt na slunci si zapamatuje a teprve po nějakém čase ho projeví navenek následnou tvorbou hyperpigmentace.

UVA

Vznik zabarvených skvrnek na pleti však může být i rychlejší, například pokud se jedná o reakci na některé speciální látky obsažené v kosmetických produktech. Proto vás každý kosmetický pracovník či dermatolog upozorňuje na možné nežádoucí účinky vzniklé v kombinaci se sluncem. Zejména po laserové terapii nebo zákrocích na bázi chemického peelingu je riziko ztmavnutí kůže zvýšené. Vždy je tedy nutné dbát rad odborníků, kteří mají cenné zkušenosti. 

Na rozdíl od vystavování slunce nelze další spouštěč zcela ovlivnit. Jedná se totiž o věk. Ať už je to pro nás sebetěžší naše tělo zkrátka neobelžeme. S přibývajícími léty tedy nejen stoupá produkce pigmentu, ale zároveň klesá schopnost regenerace kůže. A právě kombinace těchto faktorů způsobuje, že nejen na obličeji, ale i po těle se nám tvoří kontrastní místa.

Vzhledem k tomu, že tento stav se nejvíce objevuje po 50 roku přezdívá se tomuto problému „stařecké pigmentové skvrny“. Stejně jako s nárůstem let nic nelze udělat ani s genetikou. V případě, že kdokoliv z vaší nejbližší rodiny trpěl na pigmentaci s největší pravděpodobností potká dříve nebo později i vás. 

Pigmentové skvrny se kromě přibývajícího věku přirozeně vyskytují v souvislosti s výkyvem hormonů. Typickým obdobím je těhotenství, kdy se ženám objevují přezdívaná „těhotenská maska“. Ta je charakteristická nestejnoměrným zbarvením vyskytujícím se různě po těle. Po skončení těhotenství se stav pleti zpravidla vrací do normálu a nechtěné flíčky postupně vymizí.  Kromě těhotenství může pigmentaci vyvolat i braní antikoncepce. V takovém případě je jistě na místě porada s ošetřujícím lékařem a zvolení vhodnějšího řešení, které nenaruší vaši pokožku. 

Pigmentové-skvrny-praha

Viníkem, kterého často podceňujeme je i nezdravý životní styl. Málo spánku v kombinaci s nadměrným stresem a špatným stravováním má kromě celkového vlivu na pokožku vliv i na samotný výskyt pigmentace. Dbejte tedy na své zdraví a poslouchejte své tělo. 

Vlivem zánětlivých procesů nebo poškozením pleti dochází ke změně struktury pokožky. Tento stav je zcela běžný a pokud se často neopakuje dokáže si s regenerací a znovuobnovou naše dermis snadno poradit. Problém nastává, pokud trpíme silnějším akné anebo je stav trvalý. V takovém případě už pokožka nemusí zvládnout proces hojení a v místě pupínku se mohou vyskytnout pigmentové skvrny po akné. 

Základem je prevence

Prevence je důležitá v různých oblastech a totéž platí i pro boj s pigmentovými skvrnami. Nesporně snazší, než jejich eliminace je důležité zabránit jejich vzniku. Do základní kosmetické výbavy by tedy měl patřit opalovací krém s SPF ochranou minimálně 30 a krém, který poskytne denní a noční péči a zároveň bude eliminovat tvorbu zmíněných fleků. 

Skvělým tipem je krém na pigmentové skvrny od značky md:ceuticals™. Nejen, že totiž odstraňuje již vzniklou hyperpigmentaci, ale účinně bojuje i proti jejímu vzniku a má navíc výrazné omlazující účinky. Namístě nejsou ani strachy z nepřirozeného vybělení, pokud ještě melasmou netrpíte. Krém naopak hezky sjednotí pleť a preventivně ji bude chránit před sluncem a dalšími škodlivými vlivy. 

opalovací-krém-s-SPF

Kromě kosmetické péče také odborníci doporučují nevycházet na přímé slunce v rozmezí mezi 11 až 15 hodinou a v případě, že to nelze chránit minimálně oblast obličeje kloboukem nebo kšiltem. Pro podporu zdravého opalování je navíc vhodné před letní sezónou užívat potraviny s obsahem betakarotenu nebo zvolit vhodný vitamínový doplněk. 

Revoluční ošetření pro každou pleť

Odstranění pigmentových skvrn není úplně jednoduché, ale nebojte jde to. Chce to jen trochu trpělivosti a najít ten nejúčinnější postup. Vůbec nejlepší je svěřit se přitom do rukou odborníků, kteří díky speciálním ošetřením boj se skvrnami výrazně urychlí. Naopak zcela zapomeňte na typické babské rady, které by v tomto případě mohli vaší pleti spíše uškodit než pomoci. 

Inovativních a léty prověřených zákroků, které si s pigmentací umí poradit je hned několik. Jedním z nich je mezoterapie, která funguje na principu vpravování aktivních látek do pleti. Konkrétně v případě pigmentace se využívá depigmentační a regenerační koktejl md:complex, který kromě toho, že vás zbaví skvrn, tak také zlepší regeneraci a hydrataci pokožky, zpomalí stárnutí a s tím spojenou tvorbu vrásek, zvýší pružnost pleti a přirozeně stimuluje produkci kolagenu a elastinu. I přestože se na první pohled může zdát, že jde o náročnou proceduru, není tomu tak. Po maximálně 60 minutách bude zákrok dokončen, obdržíte pokyny k péči o pleť a můžete se vrátit zpět k běžným činnostem. Už po prvním ošetření navíc uvidíte první účinky, které se postupem času a s frekvencí dalších sezení budou jen prohlubovat. 

Častým doplňkem mezoterapie je ošetření zvané enzymoterapie. To funguje na principu vpravování enzymů do pleti. Tyto téměř zázračné látky proniknou do všech úrovní kůže a nejen, že zlepší celkový stav pleti, ale dokáží bojovat i s pigmentovými skvrnami. Stejně jako u mezoterapie se jedná o neinvazivní terapii, která je nejen rychlá, ale i účinná, a navíc téměř bezbolestná. 

Zesvětlení pigmentových skvrn dokáže taktéž zajistit i zákrok BioRePeel jehož podstatou je chemický peeling a následná aplikace aminokyselin a vitamínů do pleti. Jedinečnost této terapie tkví ve spektru řešených problémů. Kromě odstranění hyperpigmentace si totiž dokáže poradit i s aknózní pletí a celkovým omlazením pokožky. To vše navíc bez jakékoliv bolesti a bez použití injekcí a jehel. 

Za zmínku jistě stojí i autoplazmaterapie. Jak již totiž název ošetření napovídá jedná se o zákrok, při kterém se využívá vlastní krevní plazma. Nejprve dojde ke klasickému odběru krve, kdy se následně zkumavka vloží do speciálního přístroje, který zajistí odstředění plazmy. Následně se pomocí mikrojehliček nebo kanyly aplikuje plazma do ošetřované oblasti, kde zahájí proces omlazení pokožky, který dokáže účinně redukovat i tvorbu melasmy. 

autoplazmaterapie

Ať už vás zaujalo jakékoliv ze zmíněných ošetření, neváhejte kontaktovat naší kosmetickou kliniku Impera Clinic.

V samotném centru Prahy máme dvě nadstandardně vybavené pobočky: 

Všechny naše zákroky provádějí vyškolení odborníci, kteří mají požadované znalosti a zkušenosti, a navíc vám dokáží poradit s jakýmkoliv estetickým problémem. Kromě pigmentace se specializuje i na boj s akné, vráskami nebo na dokonale hladkou pleť bez nežádoucích chloupků. 

O dostupnosti jednotlivých ošetření se můžete informovat v našem online rezervačním formuláři anebo si nechat zdarma zavolat z recepce. Na našich webových stránkách zadáte jen vaše telefonní číslo a my se vám během několika minut ozveme. 

Více informací a konkrétní doporučení zákroků pro váš typ pleti vám navíc poskytnou naši lékaři při individuálních konzultacích. Spokojenost našich klientů je pro nás na prvním místě, a proto děláme maximum. 

Pravidelně u nás také najdete akce na jednotlivé terapie. Stačí jen sledovat náš web a Instagram a už vám nikdy nic neuteče. 

Těšíme se na vaši návštěvu.