Enzymoterapie

Hlavní | Naše služby | Enzymoterapie

Enzymoterapie aneb důležité enzymy pro zdraví a krásu pokožky

Hladkou a vyživenou pokožku našeho těla má na starosti systém enzymů. Ty se v našem organismu vyskytují přirozeně a jsou přítomny v každé buňce, orgánu či tkáni. Postupem věku, ale i v důsledku dalších faktorů přestávají však správně fungovat a je nutné jejich funkci „restartovat“. A proto je zde procedura enzymoterapie, která nejen obnoví přirozený stav pokožky, ale zároveň napomůže i s nejčastějšími kožními problémy včetně akné a problematické pleti. 

 1. O zákroku
 2. Princip terapie
 3. Řešené problémy
 4. Ošetřované oblasti
 5. Výhody zákroku
 6. Příprava na zákrok
 7. Počet sezení
 8. Rekonvalescence
 9. Kontraindikace
 10. Výsledky 

O zákroku

Enzymová terapie je jedním z bezbolestných inovativních ošetření, které zajišťuje optimální fungování pokožky odstraněním toxinů a odumřelých kožních buněk. Zároveň však nasycuje pokožku kyslíkem a obnovuje produkci elastinu a kolagenu. 

Enzymy jsou přirozenou součástí našeho těla a jsou zodpovědní za regeneraci kůže a fungování buněčných struktur. Zjednodušeně řečeno jde o bílkoviny, které řídí a urychlují reakce lidského organismu. V těle se jich nachází tisíce a vzájemně se doplňují a spolupracují. Pokud jeden chybí nebo je ho v těle nedostatek, buněčné procesy nefungují správně.  V důsledku toho může dojít ke zhoršené látkové přeměně, problémům s trávením, častějším infekcím, špatnému hojení ran a většímu riziku otoků. 

Enzymoterapie

Substituce enzymů k léčebným účelům se odborně nazývá proces enzymoterapie. Cílem je podávat organismu konkrétní enzymy tam, kam je potřeba. Pomocí enzymů, aminokyselin, rostlinných extraktů a vitamínů se opětovně nastartuje správné fungování organismu a dostaví se kýžené výsledky. To vše bez narušení a poškození buněčné struktury. 

Aplikace enzymů může probíhat jak injekční formou, tak i podáním tablet. Pro kosmetické účely se však používají enzymy ve formě prášku, který se rozpouští ve speciálním roztoku a poté se aplikují na pleť. 

Princip terapie

Stejně jako u dalších kosmetických ošetření je základem důkladné odlíčení pleti a odstranění make-upu a nečistot. Tím se pleť vyčistí a následně se připraví na zákrok.  Kosmetický odborník nejprve aplikuje na pleť speciální gel, který otevře póry a napomůže proniknutí enzymů do pokožky. Poté se namíchá enzymatický koktejl a začne se stejně jako maska nanášet na vybranou oblast. Oproti masce je zásadní rozdíl v tom, že enzymy proniknou do všech úrovní dermis, kapilár i mimických svalů. Tam začnou zlepšovat krevní oběh, zvyšovat hydrataci a v důsledku toho produkci důležitých anti-age složek. Zároveň se rozpustí odumřelé kožní buňky a na pleti se vytvoří ochrana před volnými radikály. Jinými slovy vaše pokožka bude pracovat tak jak má a bude opět krásná a vyhlazená. 

Enzymatické_koktejly

Enzymatické koktejly mohou být různé a jejich použití záleží na vybrané klinice a daném problému. V naše klinice konkrétně používáme enzymy značky PB Serum, které jsou vysoce kvalitní a maximálně čisté. To dokazuje i standard kvality EN ISO 13485:2016 a 100 % podíl enzymů bez dalších konzervantů a přísad. Výhodou PB sér je i kombinace čtyř enzymů a to: kolagenázy, hyaluronidázy, keratinázy a lipalázy. 

Kolagenáza působí na špatně uložená kolagenová vlákna a jejím cílem je stimulovat tvorbu nového kolagenu. Hyaluronidáza naopak rozkládá kyselinu hyaluronovou a napomáhá ke snížení objemu problémových oblastí. Typickým příkladem je redukce váčků pod očima, kde se ukládá tuk, který způsobuje nevzhlednou reakci. Keratináza odstraňuje odumřelé kožní buňky, a tak čistí pleť a zlepšuje její kvalitu. Poslední enzym lipáza taktéž čistí pleť, a navíc napomáhá pronikání účinných látek do pleti. 

I když se na první pohled může ošetření zdát jednoduché a snadné, není tomu tak. Nenechte se tedy nalákat zakoupením speciálních produktů pro domácí použití. Zbytečně byste si mohli uškodit a zhoršit stav řešených problémů. Na odborném pracovišti se naopak dbá na všechny zásady jak pro míchání enzymatických koktejlů, tak i pro aplikaci. Ta by se měla provádět v leže a podél masážních linií ošetřované oblasti. Proces napnutí kůže, tak bude probíhat správně a nehrozí žádné nežádoucí efekty. 

Řešené problémy

Celá procedura enzymoterapie je velmi oblíbená, a to nejen díky okamžitému výsledku, ale i díky široké škále problémů, které napomáhá řešit. 

 • Akné včetně černých teček a aktivní předcházení problémové pleti
 • Post-akné
 • Rosacea neboli růžovka
 • Prosvítání žilek tzv. kuperóza
 • Hyperpigmentace 
 • Stárnoucí a ochablá pleť
 • Hluboké jizvy 
 • Nedostatek hydratace a suchá pleť
 • Nejednotný tón pleti či nezdravá barva 
 • Ztráta elasticity 
 • Usazené póry
 • Tmavé kruhy a váčky pod očima 
 • Zánětlivé procesy a otoky

To vše dokáže ošetření zmírnit anebo zcela odstranit. Vždy však záleží na závažnosti problému a doporučením, které podá ošetřující odborník. 

Ošetřované oblasti

Obličej, dekolt, oblast krku, břicho, nohy, ruce, ale i další části těla lze ošetřit pomocí enzymoterapie. 

I přestože má metoda vynikající účinky na hluboké jizvy po celém těle, nejvíce se využívá pro oblast obličeje, kde dokáže pomoci s problémovou pletí a nejednotnou pletí. 

Výhody zákroku

I když se na první pohled může zdát, že se jedná o jednoduchou proceduru, není tomu tak, což potvrzuje i níže uvedený výčet výhod, který zároveň dokazuje i nezastupitelnou funkci enzymů. 

 • Posílení pokožky

Enzymy posilují strukturální integritu pokožky, tak aby vytvořily zdravé prostředí pro život a prosperitu buněk. Enzymová terapie je jako cvičení obličeje. Optimalizuje špičkovou kondici stimulací buněčných funkcí a procvičováním svalů. Výsledkem je silná, pevná a tonizovaná pleť. 

 • Přirozená podpora kolagenu

Enzymová terapie stimuluje lymfatický systém, aby vyplavil toxiny z pokožky a podpořil tak tvorbu nového kolagenu. Kolagen je přirozeně se vyskytující bílkovina v těle, která dodává pokožce její plnost a pružnost, díky čemuž vypadáme mladistvě. Rané známky stárnutí a drobné vrásky jsou díky této metodě tabu.

 • Okysličení pokožky

Ošetření podporuje plazmatický efekt vznikající v pokožce. Kyslíková terapie probíhá uvnitř krevního oběhu, místo aby se kyslík přiváděl přímo na povrch pokožky jako je tomu u jiných procedur.

 • Účinná detoxikace

Zásadní součástí enzymoterapie je její propojení s lymfatickým systémem pro stimulaci detoxikace. To pomáhá zbavit se odumřelých kožních buněk a toxinů nahromaděných ve vaší kůži a zanechává ji svěží a čistší než kdy jindy.

 • Fungující kožní mechanismus

V rámci enzymatické terapie je pokožka nasycena účinnou řadou multivitaminů, minerálů a aminokyselin, které jsou identické s pokožkou, a dávají pleti to, co vyžaduje pro správnou funkci. 

 • Redukce tukové tkáně

Díky působení enzymů na rozklad triglicerydů dochází k redukci podkožních tukových tkání. Zlepšuje se celkový vzhled pleti a výrazně se zlepšují kontury pleti. 

 • Kombinace s dalšími typy ošetření

Výhodou ošetření je navíc i fakt, že terapie lze podpořit kombinací s dalšími ošetřeními. Doporučuje se například kombinace s mezoterapií. Konkrétně s formou, kdy se pomocí drobných jehliček vpravují do kůže aktivní léčivé roztoky. 

 • Nevyužívá žádných změn pH pokožky

Zdravá pokožka má mírně kyselé pH, které může být vlivem nevhodných kosmetických přípravků narušeno. Při enzymoterapii tento problém však nehrozí.

 • Minimum kontraindikací

Ošetření vhodné téměř pro každého pacienta.

Příprava na zákrok

Ošetření je považováno za bezpečnou a šetrnou metodu, která nezabere mnoho času a zároveň nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Jediné co, tak se doporučuje omezit make-up a to 24-48 hodin před ošetřením.

Enzymoterapie_koleno

Vhodná není ani návštěva solária. Ta se nedoporučuje z důvodu možného poškození pokožky vlivem působení enzymů minimálně 24 hodin před sezením.

Počet sezení

Opakování procedury a její intervaly doporučuje kosmetický odborník na základě stavu pokožky a rozsahu problému. První výsledky jsou však viditelné ihned po první návštěvě. 

Rekonvalescence

Terapie pomocí enzymů je jedním z ošetření, které je úplně bezbolestné, a přesto velmi účinné. Ihned po terapii se lze vrátit zpět do běžného života a jít domů, do práce nebo jakékoliv schůzky. Po aplikaci se výjimečně může objevit lehké začervenání, suchá místa či otok. Všechny účinky jsou však úplně normální a nejdéle do 72 hodin odezní. 

Pro správnou rekonvalescenci a podporu maximálního efektu se zároveň doporučuje dodržovat pitný a klidový režim. I když to není podmínkou, tělo si samo řekne, zda potřebuje po zákroku odpočinek nebo nikoliv. Proto nebuďte případnou únavou překvapení, a naopak ji věnujte pozornost. V případě, že jste léčbu podstoupili z důvodu redukce tukových tkání, je vhodná redukce příjmu sacharidů, tedy zjednodušeně řečeno cukrů. 

Proceduru lze absolvovat i během letních měsíců, kdy zejména v tomto období je nutné dbát na UV ochranu ošetřené oblasti. Vhodný je krém s minimálním SPF faktorem 50. Vzhledem k minimalizaci infekce a ochraně pokožky není od věci ani vynechání návštěvy bazénu či sauny. 

Kontraindikace

Stejně jako každé kosmetické ošetření i toto má své kontraindikace. Pokud tedy trpíte některým z níže uvedených problémů, nebo máte jiné onemocnění, vždy je vhodné se poradit jak s ošetřujícím lékařem, tak s vyškoleným odborníkem poskytujícím zákrok. 

 • Autoimunitní onemocnění např. lupus, systémová sklerodermie apod. 
 • Atopický ekzém, astma
 • Chronické nebo dlouhotrvající alergické reakce např. na roztoče, na kousnutí hmyzem, na určité kosmetické složky apod.
 • Těhotenství a kojení 
 • Infekční onemocnění jako je streptokok.
 • Očkování – po uplynutí 15 dnů od posledního očkování již není kontraindikací 

Výsledky 

Efekt srovnatelný s injekčním ošetřením, ale zcela bez bolesti to je terapie pomocí důležitých enzymů. Ty mají v našem těle nezastupitelnou roli a ovlivňují spoustu procesů. Jedním z nich je i správná funkce pokožky. Ta bez optimálního množství enzymů nemůže plnit svou funkci. 

Enzymoterapie_praha

Vyhledejte inovativní ošetření, které vám 100 % pomůže. Problémy s aknózní pletí, černými tečkami, nejednotným tónem pleti či odstranění tukových váčků, to vše bude minulostí. Imperia Clinic je jednou z pražských klinik estetické medicíny, která poskytuje tento jedinečný zákrok v samotném centru Prahy. Máme 2 pobočky:

Objednání na konkrétní zákrok nebo na osobní konzultaci lze provést přímo prostřednictvím našeho online rezervačního systému. Zabere to pouze pár minut. 

Těšíme se na vaši návštěvu.