Botulotoxin

Botulotoxin. 10+1 věcí o botoxu

Aplikace botulotoxinu laicky řečeno botoxu je jednou z nejžádanějších kosmetických procedur po celém světě. Ročně se jen v USA provede více než 6 milionů zákroků. Není se čemu divit. Účinky jsou totiž opravdu skvělé. Mimické i ostatní druhy vrásek jsou do pár dní po ošetření eliminovány a pleť zůstává nádherně hebká a mladistvá. To ale zdaleka nejsou jediné benefity terapie. Jde o mnohem více, a proto jsme si pro vás připravili článek, který vás s tímto estetickým ošetřením dokonale seznámí. Od historie až po samotný proces aplikace. 

 1. Botulotoxin = bakteriální neurotoxin
 2. Široká historie sahající až do 10. století
 3. Botox nebo botulotoxinové injekce?
 4. K čemu se botulotoxin typu „A“ používá?
 5. Průběh procedury aneb odborníci pracují a vy odpočíváte
 6. Výsledky na počkání
 7. Nepodceňujte přípravu
 8. I rekonvalescence je důležitá
 9. Jsem vhodný adept?
 10. Každý lék má vedlejší účinky 
 11. Impera Clinic – kvalitní klinika, kde dostanete tu nejlepší možnou péči

 

 

Botulotoxin = bakteriální neurotoxin

Botulotoxin je druh jedu, který svými účinky působí na nervový systém. Za jeho produkcí stojí konkrétně bakterie z druhu „Clostridium“, která může vytvořit několik dalších subtypů. Pro potřeby estetické medicíny a zdravotnictví se budeme bavit pouze o typu „A“, který je považován za lék a do těla se aplikuje minimální dávka, která není nijak toxická.  I když jde tedy o totožný toxin, který způsobuje závažný stav otravy jídlem zvaný „Botulismus“, není se třeba bát. Odborníci, kteří aplikují injekce jsou řádně proškoleni a na trh se dostávají pouze produkty, které v běžné dávce nemohou nijak uškodit. Právě naopak viz body níže. 

Široká historie sahající až do 10. století

Když se podíváme na historii tohoto toxinu, zjistíme, že je velmi pestrá. Už v 10. století se poprvé zaznamenal výskyt botulismu. Císař Leon IV. Moudrý v té době poprvé zakázal konzumaci a výrobu krvavých klobás. Jak bylo později zjištěno, právě ty v oné době v sobě nesly bakterie clostridium a způsobily tak několik smrtelných otrav. 

V pozdějších letech již vědci věděli, o jakou nemoc se jedná a co ji způsobuje. Zrodila se tak zároveň přezdívka „klobásový jed“. Pozoruhodné však byly „vedlejší“ účinky tohoto toxinu. Spisovatel Justin Kerner byl zcela fascinován odezvou nervového systému a považuje se tak za jednoho z průkopníků ošetření botulotoxinem. Zjistil totiž, že jed lze používat i jako lék pro pacienty trpící šilhavostí nebo po stavech mozkové obrny. Na základě těchto objevů se provedlo nespočet dalších výzkumů, které terapeutické účinky potvrdily a v roce 2002 byl botulotoxin schválen jako lék pro léčbu vrásčité pleti. 

Postupně se také rozkryly jednotlivé druhy a subtypy bakterie, které se dnes označují písmeny A-G. Některé typy, konkrétně C, D a E se objevují pouze u zvířat, zatímco ostatní mohou napadnout i lidský organismus. Současná medicína umí všechny typy zdárně vyléčit, a proto se s onemocněním už nesetkáváme v takové formě jako dříve. 

Botox nebo botulotoxinové injekce?

Správné označení pro ošetření vedoucí ke zmírnění vrásek je aplikace botulotoxinu. Pokud totiž hovoříme o botoxu, tak zmiňujeme obchodní název produktu. Ne vždy se však konkrétní produkt jmenuje pouze takto. Proto se nenechte zmást. Na trhu existuje mnoho typů neuromodulátorů a každá klinika využívá ty, se kterými má nejlepší odezvu a jsou i z hlediska složení nejkvalitnější.

K čemu se botulotoxin typu „A“ používá?

Botulotoxinové injekce jsou známé především schopností redukovat výskyt mimických rýh. Používají se však i k léčbě dalších problémů, jako jsou opakující se křeče krku, svalové křeče, nadměrné pocení, hyperaktivní močový měchýř, stavy chronické migrény nebo líné oko. 

Botulotoxinové injekce

Injekce fungují na principu blokády určitých chemických signálů z nervů, které způsobují kontrakci svalů. Nejběžnějším použitím těchto injekcí je právě uvolnění obličejových svalů, které jsou podkladem a hlavním faktorem pro výskyt:

 • zamračených rýh mezi obočím a u kořene nosu
 • vraních stop, které se rozprostírají od koutků očí a 
 • vrásek na čele.

Kromě mimických rýh lze neuroproteinové injekce využít i k: 

 • eliminaci asymetrie obličeje, 
 • povislému obočí, 
 • rýh na krku nebo k
 • eliminaci gummy smile čili dásňového úsměvu. 

Průběh procedury aneb odborníci pracují a vy odpočíváte

Na úvodní konzultaci zhodnotí daný specialista stav pokožky a doptá se na celou vaši zdravotní anamnézu. Pokud zhodnotí, že zákrok je pro vás vhodný začíná se nejprve důkladným odlíčením ošetřované oblasti. Pro eliminaci infekce je totiž řádné očištění pleti základem. 

V případě potřeby nebo přání je možné aplikovat lokální anestezii. Díky té nebudete cítit žádné nepohodlí a při vyhlazení vrásek pomocí botulotoxinu můžete v klidu odpočívat. 

vyhlazení vrásek

Tenkou jehlou se následně do určených zón aplikuje účinná látka a pokud je to nutné, provádí se ochlazení pleti pomocí chladivého gelu. Nejen díky tomu tedy lze ihned po ošetření odejít zpět do práce nebo domů a zařadit se do běžných aktivit dne.

Výsledky na počkání

Jste-li netrpěliví a plni očekávání, pak pro vás máme dobrou zprávu. První viditelné účinky totiž lze pozorovat již po 10 dnech od aplikace s tím, že v prvních čtyřech týdnech je efekt nejviditelnější. S postupem času výsledky pomalu mizí a je nutné podstoupit další sezení. Nutno podotknout, že u každého jedince je tento čas velmi individuální, a proto vyškolení odborníci sestaví personalizovaný plán, který zajistí dlouhodobé a kýžené výsledky. 

Nesporným benefitem je navíc fakt, že botulotoxinovou léčbu lze provádět v jakémkoliv ročním období. 

Aby bylo navíc zajištěno, že botulotoxin působí správně, navrhne vám odborník kontrolu zhruba po 14 dnech od zákroku. Cílem této návštěvy je kromě zhodnocení efektů provedení případného dopichu a domluva na dalším plánu terapie. 

Nepodceňujte přípravu

Možná se vám to bude zdát jako hloupost, ale i na kosmetické ošetření se lze efektivně připravit. Právě příprava je totiž spolu s rekonvalescencí základními faktory, které rozhodují o tom, jak zákrok budete obecně snášet. 

I když tedy nejde o žádnou chirurgickou operaci a zákrok vyžadující stehy, jak říká jedno přísloví: „Lepší připraven, nežli zaskočen“. 

Zcela nejdůležitější je vždy informovat specialistu provádějící terapii o vašem zdravotním stavu a zmínit všechny léky i vitamíny, které užíváte. Některé druhy léků, zejména pak antibiotika mohou účinek terapie umocnit nebo pozměnit a je tak žádoucí vědět opravdu vše. Odborník kromě jiného také uvítá informace o tom, jak se staráte o pleť a zda máte již zkušenosti s tímto zákrokem nebo jste podstoupili jiný druh estetického zkrášlení. 

Z hlediska konkrétní přípravy je pak vhodné vyhnout se konzumaci alkoholu a kouření. To platí pro období bezprostředně před zákrokem, ale i v řádu několika dní před. 

Regeneraci pokožky také obecně podpoří dostatečný pitný režim. Čistá voda nebo neslazené čaje hydratují váš organismus a tím napomohou k hojení a omlazení pleti. 

Botulotoxin praha

Z vitamínů je pak obecně doporučován zinek. Několik studií dokázalo, že jeho pravidelné užívání několik měsíců před zákrokem účinek terapie prodloužilo. Opačná situace je u vitamínu B, kde jeho suplementace zajišťuje rychlejší obnovu nervových zakončení a tím vrací svaly zpět do pohybu. Máte-li jakékoliv pochybnosti o užívaných vitamínech, vždy raději konzultujte vše s daným lékařem. 

I rekonvalescence je důležitá

Jak jsme již zmínili, kromě přípravy na aplikaci botulotoxinu je důležitá i rekonvalescence. S tím, co konkrétně dodržovat by vás vždy měli seznámit pracovníci dané kliniky. 

V podstatě to však lze shrnout do několika základních bodů. 

 • Omezení pohybu minimálně na první 4 hodiny. To znamená žádné prudké předklony nebo ukládání ke spánku. Účinná látka by mohla stéct do jiných míst a tím narušit celkový účinek. Doporučuje se tedy vodorovná poloha. Kontraindikováno je cvičení a s tím spojené jakékoliv fyzické aktivity. 
 • Stejně jako před sezením i po vynechte konzumaci alkoholických nápojů. 
 • Na ošetřovanou pleť si alespoň 12 hodin nesahejte a nijak ji neškrábejte nebo nestlačujte. 
 • Vyhněte se veřejným prostorům jako je bazén, sauna, vířivka. 
 • Tabu je i opalování, a to i v podobě solária. 
 •  Odložte návštěvu kosmetičky i masáží. 
 • Zvažte aplikaci před leteckou dovolenou. V letadle dochází ke změnám tlaku, a proto spousta odborníků raději doporučuje odletět až třetí či čtvrtý den po absolvování sezení. 

Jsem vhodný adept?

To, zda jste ideální kandidát pro vyhlazení rýh za pomoci neuroproteinových injekcí může zhodnotit váš lékař a ošetřující specialita. 

Platí však, že léčba není vhodná pro gravidní a kojící ženy, pacienty s neurologickým onemocněním a poruchami srážlivosti krve či jedince s alergií na vejce. 

pomoci neuroproteinových-injekcí

Léčebný postup vylučuje i užívání některých léků. Jsou to již zmíněná antibiotika, léky na srdce nebo pilulky ovlivňující nervosvalové pochody. 

Pokud vás ojediněle trápí opar, otok nebo zánět v místě ošetření je žádoucí zákrok odložit na později. 

Každý lék má vedlejší účinky 

I když to asi nechcete slyšet, zpravidla každé léčivo má své nežádoucí účinky. Stejně je tomu i v případě botulotoxinu. Při správném provedení jsou však tyto účinky minimální a u některých jedinců se nemusí objevit vůbec žádné. Občas se však setkáváme s lehkými modřinami, zarudnutím v oblasti vpichu, bolestí hlavy, nevolností, dvojitým viděním nebo oslabením svalů. Jedná se ale zpravidla o běžné problémy, které během pár hodin nejdéle dnů zcela vymizí. Vzácné vedlejší účinky mohou zahrnovat potíže s polykáním, mluvením a dýcháním. Pokud cokoliv z toho zaznamenáte, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Velmi důležité je také zmínit pečlivý výběr při volbě zařízení zdravotní péče. Léčba botulotoxinem je bezpečná pouze v péči licencovaného a kvalifikovaného poskytovatele. Jedná se o lék na předpis, kdy jen lékař nebo specialista ví jaké množství léku do které oblasti aplikovat. 

Návštěva někoho bez správné kvalifikace a zkušeností by mohla vést k asymetrickým výsledkům, poklesu svalů, ztuhlým výrazům a různým dalším nebezpečným následkům.

Kromě zdravotních rizik je nezbytné zmínit i fakt, že toxin na vaši pleť nemusí účinkovat. I když k takovým situacím dochází výjimečně, je žádoucí, aby byl klient seznámen. Pomineme-li nefunkčnost spojenou se špatnou aplikací a neodborným provedením zákroku nemusí injekce fungovat v případě hlubokých rýh, při podání antimalarik či imunosupresivních léků a u protilátek. Ty se mohly vytvořit jak po časté aplikaci toxinu, tak i po prodělání onemocnění botulismu. 

Impera Clinic – kvalitní klinika, kde dostanete tu nejlepší možnou péči

Přesvědčili vás výše uvedená fakta pro botulotoxinový zákrok? Pak se obraťte na naši kliniku. Jsme moderní zařízení, které má certifikaci k poskytování botulotoxinové léčby. Navíc v případě zájmu je možné absolvovat konzultaci s našimi odborníky, kteří vám zcela jistě poradí a doporučí konkrétní postup. 

V centru hlavního města Prahy máme dvě pobočky: 

Objednat se můžete telefonicky na čísle +420 773 304 008 nebo online prostřednictvím našeho rezervačního formuláře

K terapii vyhlazení vrásek na čele, ale i ostatních partiích používáme preparáty Botox a Dysport.  Dopich po 14 dnech poskytujeme navíc zcela zdarma. 

Vyberte si z naší široké nabídky. Kromě mimických rýh dokážeme pomoci i s gummy smile, nadměrným pocením nebo omlazením krku. 

Více informací najdete na našich webových stránkách nebo na Instagramu, kde navíc pravidelně přidáváme oblíbené před a po z různých ošetření. 

Těšíme se na vaši návštěvu.