...

Chemický peeling

Hlavní | Naše služby | Chemický peeling

Chemický peeling pomůže nejen s akné, ale i s omlazením pleti

Pojem chemický peeling není jistě nikomu cizí. Často se však jeho účinek spojuje pouze s aknózní pletí, ale využití je ve skutečnosti mnohem širší. Navíc jako jedno z mála ošetření je zákrok velmi rychlý, neinvazivní a použitelný na téměř jakoukoliv část těla. Přestaňte se trápit problematickou stárnoucí pletí a seznamte se s unikátní procedurou, která zaručeně pomáhá. 

 1. O zákroku
 2. Historie
 3. Rozdělení peelingů
 4. BioRePeel
 5. Princip terapie
 6. Pro koho je zákrok vhodný?
 7. Ošetřované oblasti
 8. Řešené problémy
 9. Výhody zákroku
 10. Příprava na zákrok
 11. Počet sezení
 12. Rekonvalescence
 13. Kontraindikace
 14. Cena 
 15. Výsledky

 

O zákroku

Chemický peeling, zkráceně řečeno CHP je lékařská technika jejímž cílem je aplikovat do pokožky chemické látky. Nejznámější jsou tzv. AHA kyseliny, odborně řečeno kyseliny alfa-hydroxy. Ty se nejčastěji získávají z ovoce a jsou tedy organického původu. Konkrétně lze zmínit kyselinu glykolovou, citronovou, mléčnou, mandlovou či jablečnou. Dalšími často používanými kyselinami jsou BHA kyseliny tzv. beta-hydroxykyseliny, které jsou na rozdíl od AHA kyselin rozpustné v tucích a jsou tedy taktéž  vhodné na mastnou pleť s výskytem akné. Na hlubší a závažnější problémy se využívá i kyselina trichloroctová, která patří mezi zástupce kyselin TCA. Ta proniká nejen do epidermis, ale i do dermis. Známé je však i použití ostatních kyselin, retinolu, peptidů a enzymů. 

Chemicky-peeling

Díky svým vlastnostem (více viz tabulka č. 2) dokáží všechny zmíněné kyseliny a látky odstranit odumřelé kožní buňky a zajistit dokonalou exfoliaci pleti. Odumřelé kožní buňky ulpívají na pleti a pokud je pravidelně neodstraňujeme má naše pokožka mdlý vzhled. Zároveň se na pleti tvoří nežádoucí šupinky a koncentrace odumřelých buněk způsobuje ucpávání pórů a následný vznik akné. Procesem peelingu lze těmto negativním faktorům předejít. CHP vyvolá vyčištění dermis a epidermis a v důsledku toho dojde k podpoře přirozené tvorby kolagenu, která nejen pozitivně ovlivňuje pružnost kůže, ale i její celkový vzhled. 

Historie

Důležitost exfoliantů byla známá již ve starověku a patří tak spolu s pleťovými maskami mezi nejstarší kožní ošetření. Tento fakt jen potvrzují dochované zmínky starých Egypťanů. Ty používali peelingy za účelem zesvětlení své pleti. Opálená kůže totiž nebyla dříve žádoucí, a naopak byla znakem nižšího postavení ve společnosti. Skvělé účinky pro tyto účely mělo kyselé mléko a staré víno. Zásadní průlom přišel v roce 1882, kdy kožní lékař P.G. Unna popsal účinky kyselin na nejznámější kožní problémy. Tyto informace pak použili i další dermatologové a začali své výsledky prezentovat na prvních pacientech. Tyto pokroky způsobily, že v 80. letech minulého století byly poprvé popsány změny kožní tkáně v důsledku aplikace CHP. 

Rozdělení peelingů

Léčivé peelingy lze dělit podle hloubky jejich působení na tři základní druhy a to povrchový, středně hloubkový a hloubkový CHP. Poslední a nejnovější typem ošetření je intimní peeling, který vzhledem k místu působení uvádíme samostatně. 

K aplikaci povrchového peelingu se nejčastěji používají AHA kyseliny a používá se zejména pro klienty, kteří trpí problematickou pletí. Naopak středně hloubkový peeling je určen pro vyhlazení jizviček po akné a pokročilé problémy, jako jsou vrásky a nejrůznější rýhy v pleti. 

Rozdělení-peelingů

Posledním typem z hlediska hloubky je hloubkový peeling, který vzhledem k jeho působení doporučujeme až ve vyšším věku. Jedná se o nejsilnější exfoliant ze všech druhů chemických peelingů a jeho použití je tedy indikováno až při pokročilejších známkách stárnutí pleti a rozsáhlé hyperpigmentaci. 

Samostatnou kapitolou je zmíněný peeling na intimní partie, který se používá v intimních oblastech za účelem snížení pigmentace. Stejně jako u ostatních druhů peelingů jde o ambulantní a zcela bezpečný zákrok. Pigmentace v oblasti konečníku a genitálií je vyvolána buď genetickou predispozicí, nebo nošením těsného spodního prádla. Ať už jde o jakýkoliv důvod, tento druh ošetření pomůže nejen ke zlepšení estetické stránky, ale i k vyššímu prožitku sexuálních okamžiků. 

Jednotlivé druhy a základní charakteristiky exfoliantů zobrazuje níže uvedená tabulka č. 1.

Tabulka 1: Druhy CHP dle hloubky

Povrchový  Středně hloubkový  Hloubkový  Intimní 
Druh účinné látky AHA kyseliny BHA a TCA kyseliny ve vyšších koncentracích Fenol AHA kyseliny
Hloubka působení  0,06 mm 0,45 mm 0,6 mm 0,06 mm
Indikace Pro klienty s rohovatěním kůže, pupínky/ postakné, nadměrným mazem, hlubokými póry, jemnými vráskami nebo povrchovou pigmentací. Rýhy a vrásčitá pokožka, pigmentace, vypnutí pleti. Ve vyšším věku při vráskách na čele, u očí a úst, nosoretních rýhách, hyperpigmentaci, ztrátě elasticity, jizvách a striích. Pro pacienty s pigmentací v oblasti konečníku, zevního genitálu i třísel.
Účinky Hydratace, protizánětlivý a antiseptický efekt, normalizace funkce mazových žláz. Redukce pigmentových skvrn a vrásek. Přirozená obnova kolagenu. Intenzivní efekt omlazení pleti až o 10 let. Odstranění nežádoucí pigmentace.

Tabulka 2: Druhy účinných složek CHP

Druh účinné látky Vlastnosti Nejznámější zástupci
AHA kyseliny Odstranění odumřelých kožních buněk, zlepšení tónu pleti, ideální pro suchou pleť, rozpustné ve vodě, stimulace syntézy kolagenu Kyselina glykolová, mléčná, hroznová, mandlová, jablečná, citronová
BHA kyseliny Rozpustné v tucích, vhodné pro mastnou a aknózní pleť, zjemňuje texturu pleti Kyselina salicylová, benzoová
PHA kyseliny Vhodné zejména pro citlivou pleť, dodávají pleti potřebnou hydrataci Glukonolakton, glukoheptanolakton a kyselina laktobionová
TCA Jeden z nejúčinnějších peelingů, zlepšení vrásek a struktury pleti Kyselina trichloroctová
Kyselina azelaová Antibakteriální a protizánětlivá. Vhodná i při růžovce
Kyselina ferulová Protizánětlivá, silnější antioxidant než vitamín E, betakaroten i vitamín C
Kyselina tranexamová Vhodná pro každou pleť. Výborná na postakné, rozjasnění pleti a snížení pigmentace
Retinol Redukce kožního mazu, rozpustný v tucích, působí na dermis i epidermis
Peptidy Silný anti-age efekt ideální na stárnoucí povadlou pleť
Enzymy Odstranění odumřelých buněk pouze z vrchní části kůže. Přírodní biologické enzymy, které nedráždí pleť a jsou proto vhodné i pro citlivou pokožku. 

BioRePeel

Skvělou variantou klasického peelingového ošetření je zákrok BioRePeel. Ten spočívá v dvoufázovém ošetření pleti. Nejprve se pleť důkladně vyčistí a poté se do ní pomocí jemné masáže začnou vpravovat důležité látky a kyseliny pro vyčištění a regeneraci pleti. Výsledkem je krásná pleť bez akné a pigmentových skvrn.

Princip terapie

Peeling je nechirurgická metoda omlazení kůže a odstranění typických kožních problémů, která funguje na principu vpravování kyselin do dermis. Vyškolený odborník vás nejprve seznámí s průběhem zákroku a s doporučeními o následné péči o pleť. Následně se dle hloubky problémů rozhodne o druhu peelingu. Ten se nejčastěji pomocí štětečku nanese na dokonale odlíčenou kůži. Celý zákrok trvá dle velikosti léčené plochy kůže pouze několik minut a je zcela bez bolesti.

Peeling-je-nechirurgická-metoda-omlazení-kůže

Klient může odpočívat a ucítí pouze lehké štípnutí nebo pnutí, které velmi rychle vymizí. Po určité době působení se peeling smyje vodou a na pokožku se aplikuje speciální hydratační krém s SPF faktorem, který podpoří regeneraci. Odloučené buňky pleti se uvolní a díky působení kyselin se nahradí novými. Pleť tak bezprostředně po zákroku vypadá lépe a má mladistvější vzhled. 

Pro koho je zákrok vhodný?

Jakýkoliv druh chemického peelingu je vhodný pro muže i ženy na základě individuální diagnózy. Známky stárnutí a problematické pokožky se chtě nechtě objevují u každého z nás. Odborník poskytující ošetření zhodnotí kožní stav klienta a na základě toho rozhodne o vhodnosti zákroku a o nejlepším druhu peelingu. 

Výhodou je navíc i fakt, že peelingové ošetření je možné kombinovat pro dosažení maximálního účinku s řadou dalších omlazujících metod. Ideální je mezoterapie, aplikace dermálních výplní nebo niťový lifting.

Ošetřované oblasti

Pomocí exfoliantů je možné ošetřovat pokožku celého obličeje, krku, dekoltu, zad, rukou, třísel i intimních oblastí. Nejvíce zákroků se provádí v oblasti obličeje, kde je možné zlepšit stav tváří, čela, brady a oblasti kolem očí.

Řešené problémy

Jednou z nejdůležitějších indikací pro peeling je problematická pleť a stárnoucí pleť. Účinnost metody je však prokázána i u:

Řešené-problémy

 • zjemnění jizviček po kožních problémech,
 • redukce pigmentace,
 • rozzáření pleti,
 • obnovy pokožky,
 • zmenšení pórů a 
 • sjednocení celkového tónů pleti. 

Výhody zákroku

Spokojenost s popisovaným ošetřením je maximální a není divu. Výčet níže uvedených výhod to vysvětluje. 

 • Nechirurgické, bezpečné, neinvazivní ošetření 
 • Stimulace přirozené tvorby kolagenu a v důsledku toho korekce vrásek
 • Bezbolestná procedura 
 • Žádná náročná rekonvalescence, po terapii je možné zapojit se ihned zpět do běžného života 
 • Dosažení přirozeně mladistvého vzhledu a zlepšení elasticity pleti
 • Redukce vrásek, napnutí a pozvednutí pokožky 
 • Bez nutnosti jakékoliv anestezie 
 • Kombinace okamžitého efektu a dlouhodobého účinku

Příprava na zákrok

Peelingová terapie nevyžaduje ze strany klientů žádnou speciální přípravu. Důležité je informovat odborníka provádějícího ošetření o svém zdravotním stavu a užívaných lécích. Vhodné je také vynechat použití domácích peelingů bezprostředně před ošetřením a pokožku zbytečně nezatěžovat. Se speciálními maskami a krémy tedy doporučujeme vyčkat až po nějaké době od ošetření. Vzájemné působení s dalšími látkami by totiž mohlo vyvolat nežádoucí účinky. Stejná situace platí i pro pobyt na slunci, který před aplikací není doporučován. Týden před zákrokem je také ideální omezit depilaci a epilaci. Speciální vosky mohou totiž stejně jako další kosmetické přípravky zhoršit výsledný efekt. 

Počet sezení

První výsledky jsou viditelné ihned po zákroku. Pokožka je viditelně zpevněná a jasnější s tím, že pozitivní efekt se postupně umocňuje a vydrží několik měsíců. Konkrétní intervaly pro požadovaný efekt doporučí specialista provádějící terapii. 

Rekonvalescence

Po zákroku je možné, že bude kůže zarudlá a začne se odlupovat její svrchní vrstva. Tento jev je zcela běžný a budete na něj upozorněni před terapií. Během pár dní tyto doprovodné příznaky zcela vymizí. Ihned po ošetření je tedy možné vrátit se zpět do běžného života. Důležité je také vyhýbat se nadměrnému slunečnímu záření. Péče po chemickém peelingu vyžaduje také používání krémů s vysokým ochranným SPF faktorem. Doporučení omezení platí i pro saunu a solárium. Ošetřující lékař vám zároveň sdělí i zklidňující a přípravky, které jsou po peelingové léčbě vhodné a docílí rychlé regenerace kůže. 

Co se týče intimního peelingu, tak výsledek je viditelný ihned a stejně jako u ostatních druhů je možné vrátit se zpět do práce nebo pokračovat v běžných denních činnostech. Ošetřovaná oblast může být drobně zarudlá s pocity pnutí nebo svědí. Během pár hodin max pár dnů tento jev zcela vymizí. Pro předcházení infekce je vhodné vynechat návštěvu veřejných koupališť a bazénů. Nevhodná je také sauna a nadměrná sportovní zátěž. 

Kontraindikace

I když se jedná o neinvazivní, léty prověřené a 100 % bezpečné ošetření pro některé klienty není zákrok vhodný. 

Kontraindikacemi jsou:

 • těhotenství a kojení, 
 • alergie na vpravovanou látku do kůže, 
 • otevřené rány, záněty nebo poranění v ošetřované oblasti, 
 • akutní kožní onemocnění, 
 • virová nebo bakteriální infekce organismu, 
 • prodělané operace v místě zákroku,
 • opary, bradavice, 
 • spálená kůže od slunce
 • onkologická léčba a autoimunitní nemoci,
 • čerstvé jizvy a kůže náchylná k jejich tvorbě. 

V případě jakýchkoliv pochybností o vhodnosti ošetření je vždy nutné obeznámit ošetřujícího lékaře a vyškoleného odborníka provádějící terapii. 

Cena 

Cenu terapie nelze přesně stanovit. Vždy se odvíjí od vybrané oblasti a hloubce problémů. Řádově se však pohybujeme v tisících korun českých. 

Výsledky

Chemický peeling je skvělý, léty prověřený zákrok, který má vynikající výsledky s minimálními nežádoucími účinky. Minimální kontraindikace a rekonvalescence, to je jen útržek výhod, které ošetření nabízí. Ať už máte jakýkoliv typ pleti, ošetření si poradí od jemných vrásek a drobných kožních problémů až po ty závažnější. 

Imperia Clinic je jedním z pražských kosmetických studií, které poskytuje tento zákrok v samotném centru Prahy. Navíc ošetření provádí vyškolení odborníci, kteří mají požadované zkušenosti a nemusíte se bát žádných problémů. V Praze máme 2 pobočky:

Objednání na konkrétní zákrok nebo na osobní konzultaci lze provést přímo prostřednictvím našeho online rezervačního systému. Zabere to pouze pár minut. 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.