Padání vlasů vlasová mezoterapie

Padání vlasů – vlasová mezoterapie

Padání vlasů je naprosto přirozený jev. Průměrnému člověku roste na hlavě cca 100 000 vlasů s tím, že každý měsíc úměrně přibývá další centimetr. V souvislosti s růstovým cyklem a běžnou péčí nám zhruba 30-80 vlasů denně vypadne.

To je naprosto normální padání vlasů a není nutné se tím nijak znepokojovat. Problém však nastává začne-li se padání objevovat ve větší míře. Konkrétně prosvítání pokožky, tvorba lysin a koutů, chomáče na polštáři a oblečení je třeba začít včas řešit.

Kromě správné péče a doplnění základních vitamínů však může pomoci i revoluční metoda zvaná mezoterapie. Ta kromě podpory vlasových cibulek a celkového růstu spočívá i v prevenci a zlepšení příznaků známých problémů pokožky hlavy.

 1. Vlas má své složení i části
 2. 3 růstové fáze
 3. Problém zvaný alopecie
 4. Osvědčené rady aneb tři základní tipy pro zdravé a krásné vlasy

Vlas má své složení i části

Ještě předtím, než se zcela ponoříme do konkrétních tipů, jak řešit padání vlasů, je vhodné na úvod zmínit pár důležitých informací. Jako první si pojďme vysvětlit, co je to vlastně vlas.

Z pohledu biologie jde o zrohovatělou bílkovinu známou také pod pojmem keratin. Laicky řečeno jde však o shluk tenkých vláken, která jsou uložena ve vlasovém folikulu. Část vlasu, kterou nevidíme a je právě uložena ve folikulu, označujeme jako kořen. Naopak díl, který vidíme a je na povrchu kůže se nazývá vlasový kmen. 

Samotný vlas se skládá z dalších vrstev, ve kterých lze kromě jiného najít i nejrůznější chemické složky jako je např. železo, měď, uhlík, kyslík, proteiny, lipidy, vodu a mnoho dalších. Uvnitř vlasu se nachází tzv. dřeň odborně zvaná také jako medula.

Jedná se o kanálek, který se zpravidla nachází uprostřed vlasu a je vyplněn uspořádanou hmotou. Tato součást již u člověka vlivem času ztratila svůj fyziologický význam. Zpravidla má totiž za úkol fungovat jako tepelná izolace, a proto to příroda zařídila tak, že u lidí již tato funkce není potřeba.

Ne u každého vlasu je tedy tato část přítomna. Pokud se tato část přece jen u některých kadeří vyskytne, může to pro nás být velká výhoda. Medula totiž přispívá k lesku a zároveň slouží jako zásobník pigmentu.

Další a největší část vlasu se nazývá kortex, v překladu kůra. Ta se skládá ze zrohovatělých buněk a zapříčiňuje výslednou barvu vlasu stejně tak jako jeho pevnost a pružnost. Poslední a neméně důležitou vrstvou je tenká vrstva na povrchu vlasu známá jako kutikula. Ta nejen že chrání každý jednotlivý vlas před nečistotami, ale má největší vliv na celkový vzhled kštice.

3 růstové fáze

Ať je to možná úsměvné, vlasový cyklus lze přirovnat k cykličnosti v ekonomice. Stejně jako v hospodářství i naše kštice prochází určitými fázemi. Zjednodušeně řečeno jde o tři stupně, růst, regrese a regenerace.

 • Anagenní fáze symbolizuje růst, kdy vlasu trvá tento proces průměrně od dvou do šesti let. V tomto stadiu se nachází přibližně 85 % všech našich vlasů. Vlasová cibulka nacházející se ve spodní části tkáně se aktivně obnovuje a postupně produkuje vlasové vlákno. To se vlivem oddělení kořene vlasu prodlužuje a každý měsíc o minimálně jeden centimetr povyroste. Po skončení této etapy nastává druhá fáze cyklu. 
 • Katagenní fáze je druhým stadiem celého koloběhu, která trvá zhruba dva až tři týdny. V tuto chvíli již vlasové vlákno neroste a ani neprodukuje pigment. Naopak vlasové folikuly stoupají k povrchu kůže, kde je čeká nevyhnutelné vypadnutí. Tento proces s sebou však nese i svá pozitiva. Ve vlasových cibulkách se vytvářejí nové vlasy, které opět stojí na začátku celého cyklu. 

Telogenní fáze aneb pomyslný konec kruhu, kdy během 3-4 měsíců postupně stávající vlasy spontánně vypadávají a jsou nahrazeny novými. V tomto stadiu se nachází přibližně 10-14 % všech vlasů. Po vypadnutí je vlas nahrazen vlasem novým a celý cyklus se opětovně opakuje.

Problém zvaný alopecie

Již jsme si popsali, jak má správně vypadat vlasový cyklus, pokud však dojde k jeho narušení a převáží-li počet vlasů v telogenní fázi, hovoříme o alopecii neboli nadměrném vypadávání vlasů. Příčin proč k této situaci dochází může být mnoho, a proto je jako první vhodné nejprve určit, zda se jedná o přechodný stav nebo stav trvalý. 

 • Reverzibilní, tj. dočasné vypadávání známé také pod termínem chronická difúzní alopecie je zpravidla zapříčiněno přechodnými vnějšími nebo vnitřními vlivy. Typickými situacemi jsou nadměrná stresová zátěž, nemoci, nedostatek vitamínů a minerálů, hormonální změny (padání vlasů po porodu, během kojení), užívání léků, špatná péče, zhoršená životospráva, změna ročního období. Ne vždy se však na konkrétní příčinu musí přijít. Právě naopak často není k padání zjevný důvod. 

Problém-zvaný-alopecie

 • Ireverzibilní (androgenetická alopecie) vypadávání mají na svědomí mužské pohlavní hormony jako je testosteron. Jak už tedy může být jasné jedná se o mužský problém, který se však často objevuje i u žen. Mužům se při tomto problému zpravidla začínají objevovat kouty a „kolečko“ na temeni hlavy. U žen dochází k rozšiřování pěšinky a k místům s výskytem lysin.  Za konkrétní příčinu se označuje zejména vliv věku a dědičnost. 

Kromě těchto dvou forem alopecie je také známé ložiskové vypadávání vlasů. To spočívá ve vypadávání vlasových folikulů v ohraničených oblastech. Oblast může být jen jedna nebo více, které se postupně spojují a následně splývají. Od dvou předchozích typů se v tomto případě jedná o autoimunitní poruchu jejíž léčbu je nutné konzultovat s příslušným lékařem. 

Osvědčené rady aneb tři základní tipy pro zdravé a krásné vlasy

1.Ať už se jedná o difúzní nebo androgenetickou alopecii v obou případech neuškodí doplnění základních vitamínů a minerálů, které kromě svých pozitivních účinků na lidské tělo mají své benefity i pro naši kštici. Často postačí ty nejobyčejnější vitamíny proti padání vlasů, které by měly obsahovat zinek, křemík či kyselinu pantothenovou nebo biotin.

Náš tip! Vyzkoušejte třeba kapsle s obsahem zinku, biotinu, mědi a selenu. Potravinový doplněk Dsd De Luxe Complete 8.0 obsahuje potřebné živiny a minerály, které posilují růst vlasů a díky enzymu 5-alfa reduktázy eliminují i jejich padání. Bonusem je už jenom pozitivní účinek i na růst a zpevnění nehtů.

2.Základem správné péče o vlasy a prevence proti vypadávání je i vhodná kosmetika. Kromě speciálních šamponů na podporu růstu vlasů si můžete pořídit i další přípravky na masáž pokožky hlavy, nebo nejrůznější séra a balzámy.

dsd-deluxe

Náš tip! Kompletní domácí péči o kadeře se sklonem k vypadávání zajistí řada číslo 3 značky DSD de Luxe. Intenzivní šampon proti padání vlasů 3.1 čistí pokožku hlavy, posiluje a stimuluje růst díky výtažku z placenty, kofeinu či obsahu kajenského pepře. Forte Lotion 3.4.1 obsahuje největší koncentraci stimulátorů růstu vlasů, vitamínů, zinku, železa, hořčíku, křemíku či aminokyselin obsahujících síru.

Nanáší se na suchou nebo zvlhčenou vlasovou pokožku hlavy, rozetřete jej jemnými masážními pohyby. Nesmývá se. Na výběr je také například Lotion 3.4.2, který zesiluje tenké vlasové folikuly a prodlužuje fázi růstu. Pro maximální účinky doporučuje zvolit od jedné značky celou škálu produktů zahrnující šampon, kondicionér a speciální vodu. 

Ať už zvolíte jakoukoliv kosmetiku je nutné nastudovat i postup správného mytí. I když žijeme v době, kdy si vše lze snadno vyhledat, často právě v těchto základních věcech děláme nejvíce chyb. Jako první je důležité nastavit vhodnou teplotu vody.

Horká voda může způsobit nadměrné maštění, a naopak studená voda dostatečně nevymyje všechny nečistoty. Ideální je proto zvolit vodu teplou. Následně si do dlaně aplikujeme malé množství šamponu, rozetřeme a poté aplikujeme na kadeře od přední části až po zátylek.

Extrémně důležité je nikam nespěchat a provádět pomalé masážní pohyby bez použití nehtů. Tento proces opakujeme dvakrát a až poté přistoupíme k důkladnému oplachu. Po opláchnutí vlasů je jemně vysušíme ručníkem a naneseme na ně dle potřeby kondicionér nebo masku.

alopecie

Stejně jako u šamponu si daný přípravek nejprve dáme do dlaně a následně nanášíme na vlasy, nikoliv na pokožku hlavy! Tím byste si mohli přivodit další problém spočívající v nadměrném maštění. Proto kondicionér i masku aplikujte vždy do délek či konečků. Nechte působit příslušnou dobu uvedenou v pokynech produktu a v případě potřeby pročešte kartáčem. Nyní nastává opět fáze vymytí, po které kadeře lehce vysušte ručníkem a nechte přirozeně uschnout nebo vyfénujte. 

3. Pokud by klasická domácí péče nepomohla, můžete jít ještě dál.  Abyste z účinných látek dostali maximum, vyzkoušejte speciální proceduru zvanou mezoterapie, která se používá na pokožku hlavy. Pomocí mikrojehličkového pera, jehliček nebo aqua injektoru se do pokožky hlavy aplikuje unikátní přípravek INNO-TDS HAIR LOSS CONTROL, který zajistí, že se aktivní složky dostanou až ke kořínkům vlasu. Zde podpoří růst vlasů a zabrání jejich vypadávání. Peptidy mědi navíc zlepšují u kořínků mikrocirkulaci a redukují tvorbu škodícího dihydrotestosteronu. Přípravek dělá vlasy silnější a postará se tak o jejich celkové zdraví.

INNO-TDS-HAIR-LOSS-CONTROL

Celý zákrok je prováděn ambulantně a je zcela bezbolestný. Není proto nutné ani žádné anestetikum. Vlasová mezoterapie se kromě alopecie skvěle hodí i pro problémy typu seborey, lupů a předčasných šedin. V závažnosti na konkrétních problémech se obvykle doporučuje 10-12 sezení v intervalu týdne až deseti dnů. 

Benefity ošetření spočívají i v dalších faktorech:

 • terapie vhodná pro muže i ženy, 
 • lze kombinovat s dalšími zákroky např. plazmaterapií, která spočívá ve využití vlastní krve, z které se odstředí plazma a následně se aplikuje do vlasové pokožky. Plazmaterapie kromě alopecie funguje i pro podporu pevnosti a lesku kštice. 
 • Zákrok, který je hotov do hodiny od příchodu. 
 • Ihned po sezení je možné vrátit se zpět do běžného života, není nutné žádné omezení. Jediné co, tak se doporučuje vyhnout se návštěvě sauny a vířivky. Totéž platí i pro masáže a nadměrnou sportovní aktivitu, kterou je vhodné opět zařadit až po 48 hodinách od zákroku.  
 • První výsledky již za pár měsíců. 

Navíc mezoterapii lze použít i pro další kožní problémy, které se nemusí týkat jen kštice. Skvělé účinky jsou zaznamenány i u redukce vrásek, celulitidy nebo akné. Přesvědčte se sami a přečtěte si více o tomto zákroku s dlouhou historií. 

Impera Clinic je navíc jedna z kosmetických klinik, která tuto metodu poskytuje v samotném centru Prahy. 

Vybrat si můžete ze dvou moderních poboček: 

Samotnou terapii provádějí vyškolení odborníci, kteří mají dlouholetou praxi, a kromě perfektně odvedené práce vám navíc doporučí i konkrétní přípravky, které by vašim vlasům prospěly. 

Rezervovat si konkrétní zákrok můžete skrze náš online rezervační formulář. Proces objednání zabere pár minut a my se budeme těšit na vaši návštěvu. 

Pro více novinek a aktuální akce sledujte naše webové stránky nebo náš Instagram, kde se navíc dozvíte spoustu zajímavých informací, tipů, a hlavně fotoreporty z našich ošetření známé jako před a po.

PS: Na Instagramu najdete právě i skutečné fotografie z ošetření vlasové mezoterapie.