Chemický peeling Impera Clinic

Magický retinol aneb vše, co o něm potřebujete vědět

Chemický peeling je kosmetická procedura, která je jistě každému známá. Jejím cílem je odstraňovat odumřelé kožní buňky a zabránit jejich usazování na dermis. Právě zbytky kůže jsou pak zodpovědné za výskyt akné, zašedlý tón pleti, ale i její rychlejší stárnutí. Nejen proto, by právě tento druh zákroku měl patřit k tzv. skin care rutině. Současným trendem v oblasti exfoliace je retinol. Látka, která prospívá lidské pokožce hned několika způsoby. 

 1. Není peeling jako peeling
 2. Retinoidy, retinol nebo kyselina retinová?
 3. Pro každý typ pokožky v jakémkoliv věku
 4. Retinolový chemický peeling
 5. Princip terapie
 6. Rekonvalescence
 7. Kontraindikace
 8. Prověřená klinika se špičkovými odborníky

Není peeling jako peeling

Než se podíváme na samotný retinol pojďme si v rychlosti osvětlit základní fakta týkající se chemického peelingu. Samotné ošetření se používá již tisíce let. Již staří Egypťané věděli, že za pomoci živočišných olejů, soli a mléka si lze zlepšit stav pokožky. Některé dochované záznamy dokonce uvádějí, že Kleopatra se pro zachování své krásy a svěžesti koupala v kyselém oslím mléce. Nebyla však sama, mléčné koupele hojně využívali i Římané a Řekové.

Kromě krásné pleti, bylo však důvodem i zmírnění opálení. Tmavší kůže totiž nebyla žádoucí, ale byla naopak znakem nižšího postavení ve společnosti. I když lidé věděli, že pomoci může kyselé mléko nebo víno, nevěděli zprvu proč. Až později se ukázalo, že zatím stojí tzv. AHA kyseliny odborně řečeno alfa-hydroxykyseliny. Ty totiž dokážou nejen pleť vyčistit, ale zajistit i její obnovu po nadměrném vystavení slunci. Dermatologové však nezaháleli a zůstali jen u AHA kyselin a postupem času lze tedy rozdělit exfolianty podle hloubky působení a druhu účinné látky. 

Nejšetrnější a zároveň povrchový typ peelingu se nazývá lehký. Při tomto zákroku se odlupují nejsvrchnější vrstvy pokožky (epidermis) a tím se urychluje obnova kožních buněk. Výsledkem je zlepšení textury pokožky, vyhlazení akné, redukce jemných linek a snížení pigmentace. Ošetření obvykle nevyžaduje žádnou dobu zotavení, protože kyseliny se používají v nízkých koncentracích. Pacienti mohou pociťovat mírné zarudnutí a otok, který běžně vymizí do sedmi dnů. Pro maximální efekt se doporučuje série čtyř až šesti ošetření a využívají se alfa-hydroxykyseliny (AHA) nebo beta-hydroxykyseliny (BHA). Každý pacient je však individuální, a tak se konkrétní počet sezení stejně tak jako použitá látka může lišit. 

Druhým peelingem je středně hloubkový typ. Ten proniká do epidermálních a dermálních vrstev, kde působí na odumřelé kožní buňky, mastnotu a nečistoty. Prostřednictvím stimulace kolagenu se redukují stařecké skvrny, jemné linky, vrásky, pigmentace a akné. V závislosti na intenzitě exfoliantu a hloubce průniku způsobují střední peelingy zarudnutí, otoky, olupování kůže a vyžadují rekonvalescenci až dva týdny. Pro dosažení nejlepších výsledků potřebují pacienti jedno až tři ošetření. Středně hloubkový chemický peeling se obvykle skládá z různých koncentrací kyseliny trichloroctové (TCA) a BHA. 

Na rozdíl od dvou výše zmíněných druhů rozeznáváme ještě exfoliant, který proniká do všech vrstev pokožky. Ten se nazývá hloubkový peeling a využívá se k němu účinná látka fenol. Ten léčí zpravidla atrofické jizvy a poskytuje viditelné účinky proti stárnutí. Výsledky vydrží roky i pouze s jedním sezením. Doba zotavení se však může prodloužit až na několik měsíců. 

Posledním peelingem, který nelze opomenout, je intimní. I když tento druh není ještě tolik známý, jeho popularita se rok od roku zvedá. K léčbě se používají AHA kyseliny, jež způsobují zmírnění pigmentace v intimních oblastech genitálu, třísel a konečníku. Proces je vhodný jak pro muže, tak i pro ženy. 

Retinoidy, retinol nebo kyselina retinová?

Některé přísady péče o pleť jsou pro pleť tak prospěšné, že se samy o sobě stávají módními termíny pro synonymum krásy. To samé platí i v případě retinolu, který se stal univerzálním termínem používaným k popisu všech forem retinoidů. Toto pojetí je však mylné, protože „retinoidy“ je zastřešující termín používaný k popisu složek, které jsou odvozeny od vitaminu A, který zahrnuje retinol – takže v podstatě je retinol retinoid.

retinol Praha

Mezi další retinoidy patří kyselina retinová známá jako nejsilnější forma retinoidu, která je dostupná pouze na lékařský předpis. Zajímavosti může být, že tento typ se přirozeně vyskytuje v lidské pleti, ale z důvodu nejvyššího rizika podráždění ji nelze běžně využívat. Nejúčinnější forma retinoidu bez vazby na lékařský předpis je retinaldehyd a nejslabší naopak retinylester. Samotný retinol se nachází intenzitou účinku někde mezi retinaldehydem a retinylestery. 

Pro každý typ pokožky v jakémkoliv věku

Naše pokožka dokáže vitamín A zpracovat pouze ve formě kyseliny retinové. Retinol se při kontaktu s pokožkou rozkládá na kyselinu retinovou, kde zvyšuje buněčný obrat a zvyšuje produkci kolagenu. Jak stárneme, kolagen a obnova buněk se zpomalují, což vede k volnější a tenčí dermis, která je náchylnější k tvorbě rýh a vrásek. Retinol pomáhá spouštět regeneraci buněk a podporuje tvorbu nového kolagenu čímž způsobuje přirozené omlazení pleti.

přirozené omlazení pleti

přirozené omlazení pleti

Vyplní tak uvolněnou pokožku, vyhladí vrásky a zesvětlí oblasti s výskytem pigmentace, což má za následek, že pokožka vypadá hladší a jasnější. Proces obnovy buněk je také prospěšný, pokud máte pleť náchylnou k akné. Retinol snižuje nadprodukci kožního mazu a zabraňuje tvorbě pupínků tím, že odstraňuje odumřelé kožní buňky a přebytečný maz z pórů.

Díky všestrannosti a působení jak na problematickou pleť i na anti-age problémy je retinol vhodný pro všechny typy pleti. Navíc nikdy není pozdě s ním začít. I když samozřejmě platí, že není třeba čekat až se objeví první vrásky. Nespornou výhodou je i fakt, že se uplatní i při léčbě růžovky a kuperózy.

Retinolový chemický peeling

Ať už chcete tedy řešit akné, projevy stárnutí, kombinaci obojího nebo další kosmetické problémy existuje terapie formou retinolového chemického peelingu. Retinolový peeling je typem chemického peelingu, který odlupuje pokožku a často se kombinuje s jinými peelingovými činidly v závislosti na typu pleti, struktuře a požadovaných cílech péče o pokožku pacienta. Svým působením se pohybuje v rozmezí povrchových a středně hloubkových peelingů i když odborně je klasifikován právě jako povrchový typ.

Jak bylo výše uvedeno, většina chemických exfoliantů používá k uvolnění odumřelé vrstvy pokožky kyseliny nebo ovocné enzymy. To je zásadní rozdíl mezi nimi a retinolovými peelingy, které jako exfoliační činidlo využívají právě vitamín A. 

Stejně jako u ostatních typů peelingů, byste se i v případě tohoto ošetření měli vždy svěřit do rukou odborníků. Pouze vyškolený profesionál dokáže určit rozsah vašich problémů a na základě toho stanovit konkrétní léčbu s efektivními výsledky. Nesprávný postup a zvolení špatných produktů vrhá špatný stín na samotnou proceduru, ale zejména vám samotným může velmi uškodit. 

Princip terapie

Po zhodnocení stavu dermis a obeznámení pacienta s léčebným plánem se stejně jako u ostatních peelingových ošetření nejprve důkladně vyčistí a odlíčí ošetřovaná oblast. Následně se zahájí proces nanesení účinné látky za pomoci štětce nebo vatového tamponu. Pacienti během aplikace mohou pociťovat hřejivé brnění, které není zpravidla nijak bolestivé. Celý zákrok trvá cca 20 minut v závislosti na vybrané oblasti, s tím, že obecný počet opakování je 3-10 sezení.

Timecode Praha

Po ukončení zákroku se pokožka neutralizuje a nanese se příslušný hydratační krém s SPF faktorem, který podpoří regeneraci dermis. Pro domácí péči a maximalizaci efektu pak lze používat podpůrnou léčbu. Skvělou volbou je např. Timecode Rst Cream. Jedná se o domácí retinolový omlazující peeling, který nejen udržuje výsledky po profesionálním ošetření, ale navíc zajistí i ochranu pleti. Krém se nanáší zpravidla na noc po dobu 28-30 dní. Pro denní péči je pak ideální Timecode Recovery Cream, který svým složením dokonale hydratuje a vyživuje dermis. Kromě jiného navíc redukuje možné otoky, modřinky, začervenání a loupání kůže po zmíněné léčbě. V případě, že vám odborník provádějící zákrok uvedené krémy nedoporučil řiďte se jeho pokyny. Každý pacient a jeho léčebný plán je individuální a liší se od obecného postupu. 

Rekonvalescence

Správnou rekonvalescenci lze podpořit i dodržováním několika zásad. 

 • Důsledná ochrana proti slunci – doporučuje se vyhnout se přímému slunění a využívat SPF krémy s vysokým faktorem ochrany.
 • Omezení teplotních výkyvů – jste-li milovníci saunování nebo otužování je vhodné dát si po období terapie menší pauzu.
 • Žádné zbytečné doteky – nechte svou pleť regenerovat a nezatěžujte ji dotyky. Nevhodná je jak masáž obličeje, tak i tření nebo škrábání. 
 • Dbejte na doporučení vašeho odborníka – za žádných okolnosti neexperimentujte a nepouštějte se do vlastní podpůrné léčby. Slovo profesionála je v tomto případě velmi důležité. 

Kontraindikace

I když je retinolový chemický peeling vhodný a bezpečný pro všechny typy pokožky, existují jisté zdravotní problémy, u kterých je lepší se této terapii vyhnout nebo její možnost zkonzultovat s odborníkem nebo ošetřujícím lékařem. 

Prvním stavem je těhotenství, kdy je právě retinol kontraindikován a považován za teratogenní látku pro plod. Stejně tak není vhodná aplikace ani v případě akutní infekce nebo zánětu v těle. To platí i pro herpes, ekzémy nebo otevřené rány. 

Prověřená klinika se špičkovými odborníky

Přesvědčil i vás retinol svými benefity, neváhejte a poptejte si daný zákrok. V estetické klinice Impera Clinic nabízíme několik druhů retinolového peelingu na různé části těla. Všechny typy navíc provádějí vyškolení profesionálové a nemusíte se tedy bát žádné neodborné péče a mýtů, které ohledně retinolu často panují. Co se týče konkrétních roztoků používáme převážně MD: CEUTICALS TRANEX RETIPEEL a TIMECODE PEELAYER BASIC. První zmíněný výrobek je známý také jako žlutý peeling a je ideální pro pleť s hlubokými vráskami a silnějším akné. Timecode je oproti lepší pro problémy s hyperpigmentací, mastnou pletí a zvětšenými póry. Konkrétní druh však vždy volí daný odborník. Na vás je pouze vybrat si kterou z našich poboček navštívíte. V centru hlavního města Prahy máme dvě: 

Objednat se lze přes email recepce@imperaclinic.cz nebo zavolat na + 420 773 304 008 (adresa Králodvorská 663/13, Praha 1, 110 00) či +420 776 473 564 (pobočka Českomoravská 2510/19, Praha 9, 190 00).

Autoplasmaterapie

K dispozici je vám mimo jiné i náš online rezervační formulář, kde si lze rezervovat kromě zmíněných služeb i další procedury.  

Pro aktuální informace doporučujeme také sledovat naše webové stránky nebo Instagram, kde se dozvíte spoustu zajímavých informací a postřehů o jednotlivých zákrocích, ale i oblíbené fotky ze zákroků známé jako „před“ a „po“. 

Těšíme se na vaši návštěvu.