léčba hyperhidrózy v Praze

Problém, který lze snadno řešit, aneb jak se zbavit nadměrného pocení?

hyperhidróza Problém, který lze snadno řešit, aneb jak se zbavit nadměrného pocení? 

Pot je normální reakcí těla, s kterou se v průběhu dne setkává každý z nás. K tomuto procesu obvykle dochází při teplém počasí, fyzické aktivitě nebo při nervozitě. V případě, kdy však přichází pot kdykoliv během dne bez ohledu na zmíněné podmínky, lze již hovořit o problému.

Ten se odborně nazývá hyperhidróza a jedná se o situaci, kdy se tělo potí i když je v klidu a není vystaveno žádným výkyvům teplot nebo stresorům. Zkrátka potní žlázy jsou hyperaktivní a nelze tomu zabránit.

Běžné antiperspiranty a deodoranty nezabírají a celková situace negativně ovlivňuje jak každodenní fungování, tak hlavně sebevědomí pacienta. Dnes však existují účinné možnosti léčby, kdy jednou z nich je aplikace botulotoxinu.

 1. Normální pocení versus hyperhidróza
 2. Důvody vzniku aneb proč k nadměrné perspiraci dochází
 3. Možnosti léčby
 4. Zázračný protein místo antiperspirantů
 5. Průběh zákroku
 6. Je léčba bolestivá?
 7. Zaručené výsledky
 8. Rekonvalescence
 9. Kontraindikace
 10. Objevte moderní kliniku, kde lze podstoupit nejen léčbu hyperhidrózy

 

Normální pocení versus hyperhidróza

Ještě před tím, než se podíváme na konkrétní léčbu, je dobré zmínit proč vlastně hyperhidróza vzniká, jaké jsou její typy a zejména jaký je rozdíl mezi klasickým pocením a jeho nadměrnou formou.

Pocení známé také jako perspirace, je fyziologický proces lidského těla, během kterého dochází k vylučování tekutiny neboli tzv. potu. Pot je nejčastěji bezbarvá tekutina, která vzhledem ke svému složení může mít různý zápach.

V potu se totiž kromě minerálních solí nachází i organické sloučeniny a látky vznikající při rozkladu živin. Termoregulace organismu probíhá pomocí potních žláz. Ty jsou roztroušeny po celém těle a jejich úkolem je kromě kontroly tělesné teploty i odstraňování toxických látek a zajišťování přirozeného ph kůže. 

léčba hyperhidrózy v Praze

Pro pochopení celého procesu perspirace je vhodné zmínit, že rozeznáváme dva druhy potních žláz, ekrinní a apokrinní. První zmíněné se nachází v kůži celého těla a zajišťují právě zmíněnou termoregulaci.

Apokrinní žlázy jsou naopak charakteristické tím, že produkují hustší pot, který obsahuje i bakterie, a tudíž má specifický zápach. Tento druh žláz se nachází ve slabinách, podpaží či v oblasti prsou a bradavek. Produkce potu z těchto oblastí je zcela normální a řadíme ji mezi fyziologický proces. 

Pokud zaznamenáte pot i bez zjevných příčin ve formě mokrých či vlhkých rukou, podpaží, chodidel, obličeje a dalších částí těla může se jednat právě o hyperhidrózu.

Klíčovým předpokladem, že zmíněným problémem trpíte je fakt, že vám nezabírají běžně dostupné prostředky eliminující pot a jeho zápach a že pocení vám zasahuje do života více než je nutné. 

Důvody vzniku aneb proč k nadměrné perspiraci dochází

Stav nadměrného pocení je často podceňován a spousta lidí ho začíná řešit až když jim opravdu zasahuje do běžného denního fungování. Zejména proto, že spousta lidí se ze studu neodhodlá jít k lékaři, jsou skutečná data o rozšíření neznámá.

Odhady však naznačují, že tento stav trápí zhruba 4 % populace. Problém se týká všech věkových skupin s tím, že nejčastěji se rozvíjí okolo puberty. 

Jako hlavní důvod vzniku se uvádí porucha autonomních procesů, tj. situace, kdy mozek vysílá signál, že i zcela bez zjevných příčin je nutné tělo chladit.

K nesprávnému vyhodnocení situace těla přispívá také genetika, hormony, diabetes, obezita, nadměrná konzumace alkoholu, kouření či různé typy léků. Od důvodů vzniku jsou taktéž odvozeny dva základní typy hyperhidrózy. 

 • Primární – kdy příčina bývá často neznámá anebo je přičítána právě dědičnosti a genetické výbavě. O primární typ se jedná také v případě, že pocení trvá alespoň 6 měsíců a k epizodám dochází pravidelně min. 1 x týdně. 
 • Sekundární – vznikající často v důsledku nesprávné životosprávy nebo související s dalším onemocněním a užíváním léků. Nadměrnou perspiraci často vyvolávají konkrétně léky na bolest, diabetes, hormonální či psychické onemocnění.

Možnosti léčby

V případě, že máte podezření na hyperhidrózu je vždy lepší poradit se s ošetřujícím lékařem. Pokud lékař neshledá že nadměrná perspirace je výsledkem jiného onemocnění a lze ho zmírnit zahájením nebo změnou léčby existuje několik řešení, jak pocení řešit.

nadměrná perspirace

 • Domácí tipy a triky 

Ještě, než přistoupíte k medicínskému řešení lze vyzkoušet pár triků, které vycházejí ze zdravého životního stylu a správných hygienických návyků. Jako první se doporučuje očista organismu ve smyslu omezení kouření, alkoholu, konzumace glutamátů, kofeinu, polotovarů a kořeněných jídel. Kromě stravovacích návyků je také vhodné zkusit změnu kosmetiky a místo chemických produktů zkusit přírodní alternativy. Pro zjištění funkčnosti je nutné vytrvat alespoň několik týdnů. 

Zmírnění perspirace lze podpořit i změnou oblečení. Namísto upnutého oblečení volte volné kousky z přírodních a jemných tkanin. Skvělou volbou je konkrétně bambusové, lněné nebo bio bavlněné oblečení.

V případě, že vám nevadí bylinkové čaje a nehrozí žádné kontraindikace s užívanými léky můžete do léčby zapojit i sílu přírody. Na zmírnění perspirace se doporučuje konkrétně šalvěj, kozlík lékařský nebo třezalka tečkovaná. Bylinky lze užívat jak ve formě čajů, tak případně ve formě tinktury. 

 • Anticholinergika

Lékař vám jako další způsob léčby může nabídnout léky zvané anticholinergika. Ty blokují tvorbu potu a v některých případech mohou být velmi užitečné. Bohužel s jejich používáním se často pojí spousta nežádoucích účinků, a proto je lepší zvolit jinou metodu.

 • Chirurgické odstranění potních žláz 

Těžší formy hyperhidrózy lze řešit i chirurgicky. Zákrok spočívá v odstranění potních žláz, které se vyříznou z podkožní tkáně. I když tato metoda je velmi úspěšná pojí se s ní také spousta negativ. Nejenže ošetření vyžaduje určitou rekonvalescenci, ale také mohou vzniknout nežádoucí komplikace spočívající v omezení hybnosti u místa operace nebo vtažení jizvy.

 • Botulotoxin 

Posledním druhem léčby, na který se více zaměříme je botulotoxin. Botulotoxin je druh jedu, který se objevil už v 10. století. Mimo toho, že bylo zjištěno, že tento toxin způsobuje smrtelné otravy se ukázalo, že má však i velmi pozoruhodné pozitivní účinky.

Botox při heperhidróze

Spisovatel Justin Kerner jako jeden z prvních objevil, že botulotoxin skvěle funguje na poruchy nervového systému. Na základě dalších výzkumů byly tyto účinky potvrzeny a botulotoxin byl uznán jako lék. Většina z vás však jistě neví, že kromě toho, že botulotoxin se používá pro léčbu vrásek skvěle funguje i pro léčbu hyperhidrózy.

Zázračný protein místo antiperspirantů

Injekce botulotoxinu jsou účinnou možností léčby hyperhidrózy. Injekce s účinnou látkou se vstřikují do podpaží a blokují signály z nervů odpovědných za pocení, čímž zabraňují potním žlázám produkovat příliš mnoho potu. Vzhledem k tomu, že u hyperhidrózy se pocení objevuje i na dalších částech těla, než je podpaží lze injekce aplikovat i do dlaní, chodidel či zad.

Průběh zákroku

Ještě před tím, než se zahájí samotné ošetření podstoupíte obvykle konzultaci s vyškoleným odborníkem, který zhodnotí vaši anamnézu a navrhne konkrétní plán léčby.

Následně se důkladně očistí ošetřovaná oblast a zhruba ve vzdálenosti 1,5-2 cm se aplikuje určitý počet injekcí. V případě podpaží to je konkrétně 15-20 injekcí. 

Botox for hyperhidrosis

Celý zákrok trvá zhruba 35-40 minut v závislosti na vybrané oblasti s tím, že první účinky lze pozorovat zpravidla do jednoho týdne. U každého pacienta je však tento údaj individuální a v případě jakýchkoliv pochybností je na místě poradit se s ošetřujícím specialistou.

Je léčba bolestivá?

Úroveň bolesti pociťované během léčby hyperhidrózy botulotoxinem se může lišit v závislosti na toleranci bolesti jedince a konkrétních ošetřovaných oblastech.

Většina lidí však během procedury uvádí minimální nepohodlí. Pro maximální komfort však lze zvolit znecitlivění lokálním anestetikem, tak, aby klient necítil vůbec žádnou bolest.

Zaručené výsledky

Důkazy naznačují, že 80 % pacientů zaznamená více než 50% snížení pocení, které trvá obvykle 4 až 12 měsíců. V případě správně nastavené léčby a opakování jsou výsledky téměř 100 %. Je třeba však mít na paměti, že botulotoxin není lékem na hyperhidrózu, ale pouze mírní nežádoucí účinky onemocnění.

Rekonvalescence

Ihned po aplikaci lze jít domů s tím, že obdržíte pokyny, které je třeba dodržovat. Obvykle se doporučuje vyhnout se fyzické aktivitě a po zbytek dne se nekoupat ani nesprchovat. Pro minimalizaci infekce platí, že pacienti by se také neměli dotýkat ošetřované oblasti. V případě bolestivosti a citlivosti lze aplikovat ledové zábaly anebo užít léky proti bolesti. 

Botox praha

Dále se doporučuje vyhýbat se prostředí s vyššími teplotami nebo činnostem, které mohou způsobit nadměrné pocení po dobu 24 hodin po ošetření a užívat aspirin, ibuprofen nebo jiné léky na ředění krve po dobu 24 hodin po ošetření, aby se minimalizovalo riziko vzniku modřin.

Kontraindikace

I když je botox obecně považován za bezpečný a účinný pro léčbu hyperhidrózy jako každý lékařský postup má svá potencionální rizika a vedlejší účinky. Ty mohou zahrnovat dočasnou bolest, zarudnutí a otok v místě vpichu, stejně jako modřiny a necitlivost.

Vzácně se mohou objevit závažné nežádoucí účinky, jako jsou alergické reakce, svalová slabost nebo dýchací potíže. V případě, že je však botox aplikován vyškoleným profesionálem v licencované klinice lze říci, že celková léčba je bezpečná a velmi dobře tolerována. 

Pro minimalizaci nežádoucích reakcí platí také určité stavy, kdy botulotoxin nelze použít. Jedná se o těhotenství, kojení, nervové poruchy, problémy se srážlivosti krve nebo kůži, která je postižena zánětem.

Kontraindikací může kromě jiného být i užívání určitých léků, a proto je nutné říci odborníkovi provádějící zákrok celou vaši zdravotní anamnézu.

Objevte moderní kliniku, kde lze podstoupit nejen léčbu hyperhidrózy

Trápí-li vás nadměrné pocení anebo hledáte kvalitní kliniku, kde lze podstoupit širokou škálu estetických ošetření nepřehlédněte naši kliniku Impera Clinic. Jsme moderním zařízením s těmi nejlepšími odborníky a v centru hlavního města Prahy máme dvě pobočky:

Napište nám na email recepce@imperaclinic.cz nebo volejte na + 420 773 304 008 (pobočka Králodvorská 663/13, Praha 1, 110 00) či +420 776 473 564 (pobočka Českomoravská 2510/19, Praha 9, 190 00). 

Využít navíc můžete i náš online rezervační formulář, kde si lze rezervovat nejen léčbu hyperhidrózy, ale i další zákroky z výčtu našich služeb.  

Pro více novinek a aktuální akce sledujte také naše webové stránky nebo Instagram, kde se navíc dozvíte spoustu zajímavých informací a tipů nejen o jednotlivých zákrocích, ale i oblíbené fotky ze zákroků známé jako „před“ a „po“. 

Těšíme se na vaši návštěvu.