Injekce polenykloitydy (Vitaran)

Hlavní | Naše služby | Injekce polenykloitydy (Vitaran)

Injekce polenykloitydy (Vitaran)

Stárnutí je nevyhnutelný, postupný a nepřetržitý proces přirozených změn, který začíná v rané dospělosti. Jako první obvykle pociťujeme změny tělesných predispozic a změny na naší pokožce. Právě ta často náš věk prozradí, i když duší jsme stále mladí. Moderní doba s sebou však přináší benefity, které i tento fakt dokáží vyřešit. Stačí jen zvolit správné řešení. Jednou opravdu revoluční metodou je využití polynukleotidů v estetické medicíně. Tyto molekuly jsou doslova „zázračné“, protože dokážou pomoci nejen se stárnoucí pokožkou, ale i s jizvami, kuperózou, aknózní pletí a hyperpigmentací. Přesvědčte se sami a uvidíte, že krásnou pleť lze získat na počkání.

 1. Proces stárnutí
 2. Souvislost DNA, RNA a PDRN
 3. Mechanismus působení
 4. Výplně versus PDRN
 5. Používané přípravky
 6. Princip terapie
 7. Příprava na proceduru
 8. Kontraindikace
 9. Rekonvalescence
 10. Cena zákroku
 11. Mladistvá pleť bez kožních problémů

Proces stárnutí

Staří a s ním spojená nesmrtelnost fascinovaly lidstvo už od nepaměti. Z hledání zázračných formulí na dlouhověkost však rychle sešlo a vědci se místo toho zaměřili na to, jak celý proces stárnutí probíhá. Pochopení celého systému je totiž základním předpokladem k objevení přípravků zajišťující nekonečné mládí. 

Z nečetně publikací se mnoho odborníků shoduje na jednom. Zásadním mechanismem stárnutí je poškození nukleové kyseliny neboli nositelky genetické informace. To může být v zásadě způsobeno několika faktory, od chemických látek až po relativní sloučeniny kyslíku, které za určitých okolností vznikají v lidském organismu. S narušením DNA si však tělo umí poradit. Problémem je, že tato vlastnost není dlouhodobá, a právě s přibývajícím věkem klesá.

Proces stárnutí

Proces stárnutí

Výsledkem je neustále zkracování konců DNA tzv. telomer, které když se dostanou pod určitou hranici, způsobí zánik dané buňky a znemožní následné dělení. Další hypotézou, která vysvětluje proces stárnutí ve spojení s narušením DNA je změna epigenetiky. Tento vědní obor se zabývá chováním našich genů a jejich vlivem na náš organismus. Čím více však v lidském těle dochází k dělení buněk, tím se postupně ztrácí epigenetické značky, jejichž úbytek následně vyvolá proces stárnutí. 

Buňky však stárnou i na základě imunitního systému. Ten, pokud nefunguje správně, může zapříčinit jejich následné poškození. Tento mechanismus se odborně nazývá „inflammaging“ a jeho podstata spočívá v tom, že v důsledku poškození DNA nebo strukturních proteinů se v každé buňce vyskytují chybně poskládané proteiny. Je-li náš organismus zdravý a mladý jsou tyto proteiny rychle eliminovány. S přibývajícím věkem je tato schopnost již omezená, a proto se v buňkách hromadí větší množství nežádoucích proteinů, které následně stojí za vznikem nemocí související se stárnutím. Konkrétně se jedná o Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu. 

Přibývající věk výrazně ovlivňuje i stav buněčných organel, které jsou zásadní pro produkci energie. Při tomto procesu však vznikají i další sloučeniny z nichž nejhorší jsou volné kyslíkové radikály, které dokážou poškodit samotné mitochondrie i nositelku genetické informace. Nahromadění radikálů způsobuje proces senescence neboli stárnutí. I když stárnutí není žádoucí, celkový proces senescence je velmi důležitý, protože chrání organismus před onkologickými onemocněními. 

Příčiny úbytku energie a změn na těle lze vysvětlit i ve spojení se stravováním. S věkem totiž klesá schopnost lidských buněk přijímat energii a zpracovávat důležité živiny. Správné stravování patří tedy k základním předpokladům „dlouhověkosti“.

Posledním faktorem, který je v souvislosti s ošetřením důležitý, je zánět. S přibývajícím věkem se totiž v lidském těle vyskytuje více chronických zánětů, které způsobují nejedno onemocnění a zároveň způsobují zhoršenou funkci tkání. Pro krásnou a mladistvě vypadají pleť je tedy zcela zásadní potlačit zánět, normalizovat imunitní a histologickou odpověď a následně zvýšit regeneraci a reparaci tkání. A právě polynukleotidy dokážou s tímto procesem skvěle pomoci. 

Souvislost DNA, RNA a PDRN

V buňkách se nachází tělesná deoxyribonukleová kyselina (DNA) a ribonukleová kyselina (RNA), které jsou zodpovědné za ukládání a čtení instrukcí potřebných pro vývoj, přežití a reprodukci organismu. Obě kyseliny jsou lineární polymery skládající se z cukrů, fosfátů a bází, přičemž DNA se skládá ze dvou vláken polynukleotidů uspořádané do spirály a RNA je jednořetězcová molekula. A právě z DNA se získává tzv. polydesoxyribonukleotid (PDRN) zkráceně řečeno polynukleotid.

Odborně řečeno se jedná o lineární polymer složený ze směsi dvouřetězcových deoxyribonukleotidů s délkou řetězce 80-1000 párů bází a molekulovou hmotností 50 až 500 kDa (kilodalton). Ponecháme-li stranou odborné pojetí lze říci, že polynukleotidy jsou vodnaté gely sestávající z nukleotidových sekvencí.

Souvislost-DNA-RNA-a-PDRN

Ty obsahují kódy podobné naší DNA a jsou synteticky agregovány v laboratořích s nukleotidy extrahovanými z lososa nebo pstruha. Hlavní účinek PDRN je přitahování molekul vody, která působí na zlepšení hydratace pokožky. Taktéž využívají účinek proti volným radikálům a působí jako lapač hydroxylových radikálů, které mají tendenci se hromadit v důsledku stresu, poškození buněk nebo vnějších činitelů, jako je UV záření.

Jakmile jsou frakce DNA filtrovány a vyčištěny, iniciují přirozenou produkci fibroblastů v lidském těle, což má za následek zvýšení kolagenu, kyseliny hyaluronové a elastinu. Výsledkem je silnější a zdravější epidermis a zlepšení krevního oběhu. Díky antioxidačním vlastnostem polynukleotidů se taktéž snižuje zánět a obnovuje se mladistvý objem a hydratace kůže. 

Polynukleotidy lze použít pro mnoho různých stavů včetně

 • revitalizace proti vráskám a obecným známkám stárnutí pleti,
 • akné,
 • zjizvení,
 • rehydratace pro mdlou pleť v každém věku,
 • rosacea,
 • uvolněné a povislé kůže,
 • alopecie / vypadávání vlasů,
 • hyperpigmentace,
 • strií či 
 • hlubokých linek.

Mechanismus působení

Terapie pomocí polynukleotidů se provádí ve specializovaných estetických zařízeních s odborníky vyškolenými pro tento typ zákroku. Pouze specialisté v daném oboru totiž vědí, jak látku do pleti aplikovat, tak aby neuškodila, ale naopak pomohla. V týmu našich odborníků jsou konkrétní experti, kteří k aplikaci PDRN mají nejen požadované vzdělání, ale i příslušné znalosti.  

Polynukleotidy se do oblasti celého obličeje, krku, dekoltu, očního okolí nebo stárnoucích částí těla (břicho, paže, kolena) aplikují pomocí injekcí, kanyly nebo speciálního jehličkového pera. V závislosti na typu pleti lze velmi brzy pozorovat první viditelné účinky. Nutno však podotknout, že stejně jako u ostatních estetických ošetření je velmi častý bezprostřední otok, který je však zcela normální a během pár dní zcela vymizí. Naopak celkový účinek je možné pozorovat postupně s tím, že vrchol nastává v rozmezí 60-90 dnů po zákroku a vydrží 6-12 měsíců. U každého jedince jsou však tyto termíny individuální a můžou přijít dříve nebo později, než je stanovená hranice. 

Výplně versus PDRN

Polynukleotidové ošetření vyniká mezi ostatními estetickými procedurami díky svým jedinečným regeneračním vlastnostem a schopnosti stimulovat přirozené hojivé procesy v těle. Na rozdíl od dermálních výplní a botoxu se polynukleotidová terapie zaměřuje na omlazení pokožky zevnitř a poskytují přirozenější a jemnější vylepšení. Navíc PDRN se v těle během pár dní vstřebá a nezůstává v něm déle, než je nutné, tak jako je tomu právě často u výplně vrásek. Kromě toho lze zákrok kombinovat i s jinými ošetřeními pro řešení širšího rozsahu estetických problémů.

Používané přípravky

Na klinice Impera Clinic používáme ty nejkvalitnější produkty. Jedním z nich je právě přípravek Vitaran, který je nositelem označení CE splňující bezpečnostní, zdravotní i environmentální požadavky EU a obsahující 20 mg/ml polynukleotidu sodného.

Po aplikaci přípravku do dermis dochází k obnově pokožky ve třech směrech: 

 1. Lifting – ovlivňuje růst a aktivitu různých typů kožních buněk, včetně fibroblastů, adipocytů a osteoblastů. Stimuluje se proces produkce kolagenu a elastinu typu I, což způsobuje ztluštění a nadzvedávání pokožky.
 2. Antioxidace – bojuje s volnými radikály, inhibuje fotostárnutí a tím podporuje regeneraci pokožky poškozené UV zářením.
 3. Zvlhčení – PDRN mají schopnost vázat vodu a zajišťovat dlouhodobou mezibuněčnou hydrataci. Díky tomu se pokožka stává pružná, zvlhčená a krásně hebká. 

Vitaran

Pro maximální účinek se doporučuje léčivá kůra 4 sezení s přestávkou 2-4 týdnů a následným opakováním za 6-8 měsíců. Vzhledem k rozmanitosti použití přípravku existuje mnoho léčebných protokolů. Díky vícesměrnému působení polynukleotidů lze zákrok provádět u pacientů bez ohledu na věk (minimální hranice je 18 let) a typ pleti.

Doporučené oblasti použití jsou následující:

 • fotostárnutí, prevence fotostárnutí,
 • mastná a problematická pleť se sklonem k zánětům, post-akné,
 • ochablá kůže (zejména na krku, dekoltu a hřbetu ruky),
 • poškození kůže způsobené úrazem nebo operací,
 • citlivá pokožka, kuperóza,
 • hyperpigmentace, nerovnoměrný odstín, prevence hyperpigmentace,
 • tmavé kruhy pod očima a vrásky kolem očí,
 • zlepšení výsledků stimulačních estetických zákroků (např. HIFU či peeling).

Kromě zmíněné značky se lze setkat i s dalšími typy značek a jejich složením. Konkrétní použití však vždy závisí na vhodnosti pro samotnou pleť a na specialistovi v oboru, který dokáže posoudit jaký typ bude z hlediska efektivnosti nejlepší. 

vrásky-kolem-očí

Princip terapie

Vyškolený odborník jako první zhodnotí stav pleti, rozhodne o konkrétním přípravku a představí klientovi léčebný plán včetně předpokládaného počtu sezení. Po odsouhlasení a vyjasnění případných dotazů se místo aplikace důkladně vyčistí, tak aby nehrozilo žádné riziko infekce a na kůži nezůstaly zbytky make-upu či jiných kosmetických produktů.  Následně se pomocí kanyly, jehly nebo speciálního pera vpraví PDRN do kůže. 

K minimalizaci bolesti a případného nepohodlí se stejně jako u dalších invazivních i neinvazivních estetických zákroků používá lokální anestetikum. 

Příprava na proceduru

Před léčbou polynukleotidy je nezbytné vyhnout se užívání léků nebo doplňků na ředění krve. Užíváte-li tyto léky, je vhodné poradit se jak se svým ošetřujícím lékařem, tak i se specialistou provádějící terapii. Pro minimalizaci negativních účinků a maximální efektivnosti celé léčby je také vhodné nepožívat 24-48 hodin před zákrokem alkoholické a kofeinové nápoje. Stejně jako u všech dalších estetických zákroků, je nezbytné uvést všechny alergie a užívané léky.

Kontraindikace

Kontraindikací k terapii PDRN je neléčená Hashimotova nemoc, některé typy diabetes, autoimunitní onemocnění, epilepsie, těhotenství a kojení, infekce nebo zánětlivé onemocnění a onkologické choroby.

Rekonvalescence

Léčba PDRN je obecně považována za bezpečnou s minimálními vedlejšími účinky. Někteří klienti mohou zaznamenat dočasné zarudnutí, otok nebo modřinu v místě vpichu, ale tyto nežádoucí účinky obvykle odezní během několika dnů. Stejně jako u každé injekční léčby existuje riziko infekce, ale to lze zmírnit výběrem renomované kliniky a dodržováním řádných pokynů specialisty a obecných doporučení viz níže. 

 • Nedotýkejte se ošetřovaných oblastí a nevystavujte je žádnému tlaku minimálně po dobu 24 hodin. 
 • Zdržte se fyzických aktivit a nadměrnému vystavení teplu. Sauny, vířivky i cvičení by alespoň na dobu 48 hodin mělo být tabu.  
 • Udržujte ošetřovaná místa čistá a hydratovaná. 

Cena zákroku

Cena terapie PDRN se pohybuje obvykle v řádech tisíců a odvíjí se jak od lokace použití, tak i od délky celého zákroku. Terapie pomocí přípravku značky Vitaran poskytujeme na naší klinice od 5 000 Kč.

Mladistvá pleť bez kožních problémů

Charakterizují vás níže uvedené body?

 • Máte obavy z časných známek stárnutí, jako jsou jemné linky a vrásky?
 • Chcete zlepšit hydrataci pokožky, její pružnost a celkový vzhled?
 • Hledáte přírodní, nechirurgické řešení pro omlazení pleti?
 • Vyzkoušeli jste jiné léčby a hledáte komplexnější přístup k revitalizaci pleti?

Cena-terapie-PDRN

Pak jste vhodným adeptem právě pro léčbu PDRN. Polynukleotidová terapie je inovativním neinvazivním ošetřením a možností pro ty, kteří chtějí nejen omlazení pokožky, ale i celkové zlepšení jejího vzhledu. Vyberte si renomovanou kliniku a objednejte se k nám do Impera Clinic, kde toto ošetření nyní nově poskytujeme. 

V samotném centru Prahy máme dvě moderní pobočky

Našim klientům vždy nabízíme to nejlepší, a proto se neustále vzděláváme a přidáváme nové procedury, které jsou již běžně dostupné v zahraničí. Ať už se jedná o novinku nebo již zavedený zákrok, vždy je terapie vedena vyškolenými odborníky, kteří mají díky praxi v oboru požadované zkušenosti a nemusíte se tak bát žádných nežádoucích problémů. 

PS: Pokud nevíte, zda je pro vás ošetření to pravé, objednejte se nejprve na konzultaci s našimi odborníky nebo s paní doktorkou Elenou Rumyantsevou Mathey, která je špičkou v oboru. Kromě toho, že má celosvětové poznatky je i dermatoložkou Kliniky preventivního lékařství, vědeckou konzultantkou estetické medicíny a taktéž školitelku estetických metod.

Rezervovat si konkrétní zákrok však můžete i bez konzultace. Stačí jen využít náš online rezervační formulář. Proces objednání zabere pár minut a my se budeme těšit na vaši návštěvu. 

Pro více novinek a aktuální akce sledujte naše webové stránky nebo náš Instagram, kde se navíc dozvíte spoustu zajímavých informací, tipů, a hlavně fotoreporty z našich ošetření známé jako před a po.