Rosacea neboli laicky řečeno růžovka je kožní onemocnění, které postihuje miliony lidí po celém světě. Hlavním projevem nemoci je zarudnutí pleti, které se nejčastěji vyskytuje v oblasti nosu, tváří a čela. Tyto nepříjemné projevy navíc bývají doprovázeny svěděním či pálením pokožky a následným zhoršením psychického stavu. Přestože se rosacea může rozvinout z různých důvodů u jakéhokoliv pohlaví a v jakémkoli věku, průzkumy pacientů naznačují, že obvykle začíná až po 30. roce života. I když jde o chronický problém naštěstí existují účinná řešení pro zmírnění příznaků, ale i celkové vyléčení. Jednou z možností jsou laserové paprsky přístroje Fotona. Cílené nastavení pulsu zařízení dokáže kůži zesvětlit a zmírnit srážení krevních cév v postižených oblastech.
- Růžovka x kuperóza
- Důvody vzniku
- Hlavní příznaky
- Léčba
- Fotona – nejmodernější laserové ošetření nejen pro léčbu růžovky
- Pro koho je ošetření vhodné?
- Princip terapie
- Doporučený počet léčebných procedur
- Dejte sbohem zarudlé pleti
Růžovka x kuperóza
Ještě před tím, než se ponoříme do důvodu vzniku a léčby růžovky je zásadní vysvětlit si rozdíl mezi pojmy kuperóza a rosacea. Většina lidí se mylně domnívá, že jde o téže pojmy, opak je však pravdou. U obou zmíněných stavů existují zásadní rozdíly, kterými se vzájemně odlišují.
Rosacea je chronické recidivující kožní onemocnění charakterizované erytémem (zarudnutím), dilatací malých a povrchových cévek kůže obličeje a přítomností papulo-pustulárních elementů (uzlů). Dermis je citlivá a reaguje na vnější podněty v důsledku kterých se mohou objevit další nežádoucí příznaky jako je svědění či pálení kůže.
Oproti tomu kuperóza vzniká v důsledku křehkosti kapilárních stěn a místních poruch prokrvení. Je doprovázena porušením barvy dermis, ztrátou její elasticity a výskytem tzv. pavoučích žil. Zpravidla se jedná o dočasný stav ve spojitosti se suchou a citlivou pletí. Na první pohled je tedy zřejmé, že i když oba problémy postihují dermis, liší se svými základními projevy. Lékařští odborníci navíc často kuperózu označují jako předzvěst růžovky. Nikoliv jako doprovodný příznak. Z tohoto důvodu tedy nadále budeme tyto dvě označení rozlišovat, tak, aby bylo zřejmé, o kterou situaci se jedná.
Důvody vzniku
Prvotní příčiny rosacey nejsou bohužel známy. Studie však naznačují, že příznakem mohou být níže uvedené situace.
- Stav, který ovlivňuje krevní cévy, imunitní nebo nervový systém.
- Mikroskopičtí kožní roztoči (Demodex) – Každé lidské tělo má přirozeného mikroskopického roztoče, který žije na kůži. Přemnožení těchto roztočů je nežádoucí a může být důvodem pro vznik nemoci.
- Infekce – Konkrétně patogenní bakterie Helicobacter pylori mohou způsobit infekci jejímž následkem je růžovka.
- Porucha proteinu – Protein katelicidin chrání obecně pokožku před infekcí. Pokud protein nefunguje tak, jak má, je to dle vědců jeden z důvodů pro rozvoj růžovky.
Pokud již máte onemocnění diagnostikované, existují také nejrůznější spouštěče, které stav mohou zhoršovat. Zpravidla se jedná o:
- nadměrné vystavení slunci,
- prudké změny teplot,
- stres,
- konzumaci alkoholu,
- pozření kořeněných jídel,
- nové kosmetické přípravky nebo
- hormonální změny.
Hlavní příznaky
Vzhled růžovky se u každého jedince může velmi lišit. Většinou se neobjeví všechny potenciální příznaky, ale vždy alespoň jeden z primárních viz výčet níže.
- Zarudnutí kůže: Mnoho lidí, kterým byla diagnostikována rosacea, měli v minulosti občasné problémy s náhlým zarudnutím pleti. Zjednodušeně řečeno jde o červené fleky na kůži, které zmizí.
- Trvalé zarudnutí pokožky: Trvalé zarudnutí obličeje, které připomíná ruměnec nebo spáleninu od slunce, která sama nezmizí.
- Nerovnosti pleti a pupínky: Na kůži se často tvoří malé, červené, pevné hrbolky nebo pupínky plné hnisu. Někdy mohou hrbolky připomínat akné, ale růžovka na rozdíl od akné nezpůsobuje černé tečky. Současně je většinou přítomno pálení i štípání.
- Viditelné krevní cévy: Na kůži jsou viditelné malé krevní cévy, které vypadají jako tenké červené čárky či žilky.
- Podráždění očí: V důsledku onemocnění mohou být podrážděné i samotné oči. Na první pohled jsou zalité slzami anebo podlité krví. Tento stav může způsobit zarudnutí a otok očních víček. Těžké neléčené případy mohou vést až k poškození rohovky nebo ztrátě zraku.
- Pálení, svědění nebo pnutí: V postižených oblastech se mohou objevit pocity pálení, svědění nebo pocit napětí.
- Suchý vzhled: Vlivem patologie se objevují suché skvrny na kůži a na dotek je kůže drsnější.
- Ztluštění dermis: V některých případech růžovky může lidská kůže zesílit a zvětšit se. Následkem je stav zvaný rhinophyma, který způsobuje baňatý vzhled nosu.
- Otok: Otok obličeje (edém) se objevuje nezávisle nebo může doprovázet ostatní zmíněné příznaky.
Nelze opomenout, že růžovka nemá vliv pouze na fyzickou pohodu pacientů. Život s příznaky rosacey naopak často zasahuje i do duševní pohody a vybírá si svou daň v podobě sníženého sebevědomí nebo izolace od společnosti.
Léčba
Stejně jako jednotlivé příznaky i léčba se u každého jedince liší. Rozhoduje míra závažnosti a samotný zdravotní stav pacienta. V zásadě rozeznáváme tři základní druhy.
- Léky: Existuje několik typů perorálních a topických léků k léčbě hrbolků, pupínků a zarudnutí způsobených růžovkou. Cílem farmakologických preparátů je primárně potlačit nemoc, snížit počet vzplanutí a minimalizovat doprovodné příznaky.
- Chirurgické postupy: V těch nejzávažnějších případech může lékař doporučit operaci. Jedná se o specifické situace u rhinophymy, která narušuje vzhled obličeje.
- Laserové ošetření: Nejúčinnějším a nejslibnějším způsobem léčby a eliminace onemocnění, je použití laserové terapie. Pojďme se tedy společně podívat, proč tomu tak je a co laser dokáže.
Fotona – nejmodernější laserové ošetření nejen pro léčbu růžovky
Na klinice Impera Clinic využíváme pro léčbu růžovky, kuperózy a stavů s tím spojených jedny z nejmodernějších laserů. Jedná se o přístroje značky Fotona, konkrétně o typy SP Dynamis PRO, XP Dynamis, StarWalkerMaQX a Fotona4D. Všechny druhy v sobě kombinují dvě laserové technologie. Nd:YAG tzv. neodymovou a Er:YAG erbiovou. Neodymové typy laserů vynikají svým širokým rozsahem. Dokáží totiž odstranit jak povrchové cévy do průměru 0,5 mm, tak i velké cévy až do průměru 4 mm. Naopak erbiové lasery fungují na principu vaporizace čímž se nejen omlazuje pleť, ale koriguje i její barevná nesourodost. Součástí laserů jsou kromě jiného také speciální nástavce, které odstraní nebo zmírní léze růžovky jak na obličeji, tak i na jiných částech těla.
Výhodou laserů je také fakt, že se jedná o ambulantní a rychlý zákrok, výsledky jsou viditelné na počkání, není nutná žádná speciální rekonvalescence, pacienti nepociťují bolest a ihned se mohou vrátit zpět k běžným činnostem, dochází k přirozené stimulaci tvorby kolagenu a pokožka je viditelně krásnější a pevnější.
Pro koho je ošetření vhodné?
Pro všechny klienty, kteří preferují neinvazivní a nechirurgické zákroky a mají podezření či potvrzenou patologii zvanou růžovka. Speciálně pro pacienti, kteří trpí chronickou rosaceou ve formě erytému, papuly a pustuly, je laserové ošetření Fotona tou nejlepší volbou. Benefitem ošetření je i fakt, že ho lze provádět v jakémkoliv ročním období, dokonce i během letních měsíců.
Princip terapie
Stejně jako před každým jiným ošetřením je nejprve nutné důkladně vyčistit a odlíčit pleť. Pokud se tím nechcete trápit sami, nic se neděje. Naši pracovníci vaši pokožku důkladně na zákrok připraví a následně zahájí samotnou terapii. Té by měla kromě jiného předcházet konzultace, kde se zhodnotí stav pleti a závažnost problémů a zvolí se konkrétní typ laseru a případných nástavců.
Na oči se nasadí bezpečnostní brýle a hlava laseru vysílá světelný bod, který navádí pracovníka k vaskulárním lézím, čímž zajišťuje vysokou přesnost léčebného postupu. Laserový paprsek je vysílán pouze do míst s kapilárami, erytémem nebo acne rosacea, aniž by došlo k poškození okolní pleti.
Během procedury klienti často pociťují teplo nebo mírný pocit, ale jakékoliv nepohodlí je obecně minimální anebo pro jeho zmírnění lze použít lokální anestetikum.
Po ukončení sezení pacient obdrží následná doporučení zahrnující vynechání saunování, nadměrné fyzické zátěže vyvolávající pocení, opalování, a naopak důsledné používání opalovacích krémů s vysokým SPF.
Doporučený počet léčebných procedur
Ve většině případů je pro odstranění problémů nutné podstoupit 1 až 3 léčebná sezení v intervalu 6 týdnů. Počet doporučených sezení je však velmi individuální záležitostí a řídí se mimo jiné v závislosti na umístění problémů, jejich průměru a závažnosti. Pro trvalé účinky je taktéž vhodné kúru jednou za čas opakovat.
Délka zákroku
Délka procedury závisí na ošetřované oblasti od 15 minut až po jednu hodinu.
Kontraindikace
I přestože mají lasery Fotona minimální nežádoucí účinky, nejsou vhodné pro každého. Osoby trpící bakteriální nebo virovou infekcí, kožní záněty, poruchami imunitního systému, popáleninami kůže, poruchou hojení ran, vitiligem, onkologickými novotvary, epilepsií nejsou vhodnými kandidáty. To samé platí i u těhotných a kojících žen nebo jedince s epilepsií.
Dejte sbohem zarudlé pleti
Netrapte se a svěřte svou pokožku do rukou odborníků a revolučních pokroků. Lasery Fotona jsou skvělým řešením nejen pokud trpíte růžovkou, ale i případnými dalšími problémy. Za zmínku jistě stojí léčba akné, pro kterou se konkrétně používá Fotona 4D kombinující v sobě čtyři různé režimy ošetření. Díky tomu se nejen redukují nedokonalosti pleti, ale zároveň se celkově dermis osvěží a omladí.
Zkusit lze i další zákroky. Lasery si umí poradit s opravdu širokým spektrem problémů. Za nás můžeme doporučit:
- OrangeLase – terapii, která působí jako prevence, ale i jako možnost pro redukci pomerančové kůže.
- NightLase – léčbu chrápání, která zvýší kvalitu spánku samotného pacienta, ale i jeho rodiny. Pomocí laseru a jeho indukovaným stahovacím efektem se působí na tkáně ústní sliznice a tím se snižuje amplituda chrápání.
- Odstranění hemangiomů – nezhoubné nádory vyskytující se na kůži se nazývají hemangiom. I když zpravidla nebolí jedná se o pomyslnou vadu na kráse, kterou je možné snadno a rychle odstranit.
- LineLase – zákrok pro zmírnění strií v oblastech stehen, prsou i břicha.
Další typy procedur najdete na našich webových stránkách, kde se navíc můžete snadno objednat pomocí online rezervačního formuláře.
Nevyhovuje-li vám tato metoda můžete nám i napsat recepce@imperaclinic.cz anebo nás kontaktovat na telefonních číslech +420 773 304 008 (pobočka Králodvorská 663/13, Praha 1, 110 00) či +420 776 473 564 (pobočka Českomoravská 2510/19, Praha 9, 190 00).
Přijít lze i osobně. V centru Prahy máme dvě moderně vybavené pobočky:
Více informací získáte i na našem webu nebo Instagramu, kde jsme aktivní a přidáváme zvýhodněné nabídky a fotky z provedených ošetření.
Těšíme se na brzké setkání a s jakýmikoliv dotazy nás neváhejte kontaktovat.