Aplikace Botulotoxinu

Hlavní | Naše služby | Aplikace Botulotoxinu

Botulotoxin a jeho léty prověřené účinky pro redukci mimických vrásek

Mimické vrásky na obličeji trápí každého z nás. Někdo k nim má genetické předpoklady, jiný je má od sluníčka, starostí, anebo od častého smíchu. Ať už je důvod jakýkoliv, existuje účinné řešení, které dokáže vrásky minimalizovat a zároveň předejít i jejich dalšímu výskytu.

Jedná se o jeden z nejvyhledávanějších, nejbezpečnějších a nejoblíbenějších zákroků ve světě estetické medicíny. Krásnou a hladkou pleť bez známek stárnutí můžete mít díky botulotoxinu do pár minut.   

 1. Co je to botulotoxin?
 2. Princip zákroku
 3. Botox x botulotoxin
 4. Jak dlouho trvá účinek
 5. Historie
 6. Ošetřované oblasti
 7. Výhody a nevýhody
 8. Může se stát, že botulotoxin nebude účinkovat?
 9. Příprava na proceduru
 10. Rekonvalescence
 11. Dopich a kontrola aplikace botulotoxinu
 12. Komplikace
 13. Kontraindikace
 14. Cena botulotoxinu
 15. Výsledky

Co je to botulotoxin?

Pro správné pochopení zákroku je nejprve vhodné vysvětlit samotný termín. Botulotoxin je: „bakteriální neurotoxin, který způsobuje svalovou paralýzu“. Konkrétně ho produkuje bakterie „Clostridium botulinum“ jejíž kmeny dokáží vytvořit i 8 subtypů této látky. Nejvíce prozkoumán je typ A, který se v estetické medicíně používá již více než 20 let. Paradoxem je, že i když se tento toxin považuje za lék a zkrášovadlo, může být současně i jedem a smrtící zbraní. Vědci ho dokonce považují za jednu z nejvíce toxických přirozeně se vyskytujících látek na světě. Vy se však nemusíte bát, lékaři a odborníci, kteří mohou aplikovat injekce tohoto neurotoxinu musí být řádně vyškoleni. Znají jak anatomii, tak i mechanismus účinku a aplikují vám maximální povolenou dávku, která je až 1000x menší než dávka toxická.

Co_je_to_botulotoxin

Princip zákroku

Léčivá látka se pomocí tenké jehly aplikuje do ošetřované oblasti, kde svaly dostanou signál ke stažení a začnou odpočívat. Výsledkem je omezení funkce mimických svalů a s tím spojená redukce vrásek.

Celý zákrok probíhá velmi rychle a šetrně. Zkušení odborníci v průběhu procedury ledují ošetřovaná místa pomocí speciálního chladícího krému, a tak není problém zařadit se ihned zpět do běžného života. Obličej vypadá přirozeně a vy můžete po pár minutách odejít domů. 

Pokud se bojíte jehel nebo bolesti, nenechte se odradit. I v tomto případě, je pro vás zákrok vhodný, protože je zcela bezbolestný. Navíc stejně jako u ostatních estetických zásahů je vždy možné využít lokální krémové anestetikum.

Botox x botulotoxin

Kromě názvu botulotoxin jste se určitě častěji setkali s výrazem botox. Rozdíl je v tom, že botox je ve skutečnosti název obchodního produktu a neoznačuje tak správně proceduru odstranění vrásek.

Jak dlouho trvá účinek

Účinek léčivého toxinu začne nastupovat zhruba do 10 dnů po aplikaci, kdy v prvních čtyřech týdnech je efekt nejviditelnější. Postupem času, tj. cca po 3-6 měsících začne účinek odeznívat, a proto je nutné ošetření opakovat. Čím déle totiž budete podstupovat terapii tím delší budou i intervaly mezi jednotlivými návštěvami.

Historie

Historie zázračného toxinu sahá až do 10. století, kdy byzantský císař Leon IV. Moudrý vydal na základě několika otrav zákaz výroby krvavých klobás. V té době jistě nikdo netušil, co skutečně otravy způsobovalo a že s největší pravděpodobností za nimi stála bakterie „Clostridium botulinum“

Clostridium_botulinum

Až v roce 1820 lékař a spisovatel Justinus Kerner poprvé popsal klinické příznaky onemocnění související s nevhodnou úpravou masných výrobků. Jako první se domníval, že se jedná o látku biologického původu a po řádném prozkoumání účinku jak na sobě, tak i na zvířatech dospěl k závěru, že toxin narušuje přenos signálu v tělesném a svalovém systému lidského těla. Zvláštností však bylo, že přitom neovlivňuje senzorické signály ani mentální funkce a mohl by být terapeuticky používán. Tento fakt se potvrdil a Kerner se tak stal průkopníkem ošetření botulotoxinu. 

Na základě těchto poznatků se později, konkrétně v roce 1880 pojmenovalo i onemocnění zvané „Botulismus“ plynoucí z latinského označení pro klobásu. S přibývající léty a postupem vědy se podařilo izolovat čisté toxiny, které bakterie „Clostridium botulinum“ způsobuje a bylo popsáno celkem sedm sérotypů. Jednotlivé typy se označují písmeny abecedy (A-G) a některé se objevují pouze u zvířat (C, D, E) a jiné naopak pouze u lidí (A, B, E, vzácně F). Botulismus se může přenášet potravou, infekcí v otevřené ráně nebo skrze střeva. V takovém případě hovoříme o kojeneckém botulismu. 

V současné době však moderní medicína umí všechny typy vyléčit. Základem je včasná diagnostika, a to zejména u pacientů starších 60 let, pro které je onemocnění stále velmi nebezpečné. 

Jak už bylo uvedeno, tak klobásový toxin, ale nezpůsobuje jen onemocnění. Díky objevům doktora Kernera se jed začal více zkoumat a přišlo se na další průlomové objevy. Bylo zjištěno, že toxin pomáhá i s léčbou šilhavosti, pacientům po mozkové obrně, k eliminace nadměrného pocení, a hlavně při kosmetickém odstranění vrásek. Na základě nespočetných výzkumů a potvrzování dalších i již zjištěných účinků došlo v roce 2002 k zásadnímu bodu. Botulotoxin byl v USA schválen jako lék pro vyhlazení obličeje a jeho vrásek a od té doby se těší čím dál větší oblíbenosti nejen u amerických žen.  

Ošetřované oblasti

Léčivá látka si dokáže poradit s mimickými vráskami a zpomalením projevů stárnutí v horní části obličeje, konkrétně u: 

 • mračivky mezi obočím,
 • vrásek na čele,
 • vějířkovitých vrásek u očních koutků a 
 • rýh u kořene nosu. 

Výhody a nevýhody

Jako každé invazivní a neinvazivní metody omlazení pleti, má i tato léčba své výhody a nevýhody. 

Botulotoxin_Praha

Výhody

 • Omlazení pleti 
 • Vyhlazení vrásek kolem očí a v horní třetině obličeje, tj. vyhlazení vrásek na čele
 • Odstranění vrásky mezi obočím neboli glabely
 • Rychlý, efektivní a nechirurgický zákrok
 • Bezpečná procedura prováděná ambulantně
 • Ihned viditelný výsledek
 • Bezbolestná aplikace
 • Přirozený efekt

Nevýhody 

 • Dočasný efekt (3-6 měsíců)
 • Riziko výskytu mírného zarudnutí či modřinek 
 • Nutnost pečlivě vybírat estetické studio a daného odborníka 

Může se stát, že botulotoxin nebude účinkovat?

Ano, ve výjimečných případech může tato situace nastat. Hlavní důvody jsou:

 • nízká dávka aplikovaného neurotoxinu,
 • špatná aplikace související s neodborným provedením zákroku,
 • odolné vrásky, 
 • užívané léky, zejména antimalarika a cyklosporin 
 • protilátky vyvinuté díky časté aplikaci toxinu – lze vyřešit podáním jiného typu a
 • protilátky způsobené proděláním botulismu. 

Příprava na proceduru

I když nejde o náročný invazivní zákrok, je dobré se na aplikaci připravit. Základem je informovat lékaře nebo odborníka provádějící zákrok o všech onemocněních a lécích, které užíváte. Zároveň je vhodné také zmínit, zda s ošetřením máte již zkušenosti a kolikrát jste ho v minulosti absolvovali. 

Kromě těchto doporučení je vhodné omezit či zcela přestat kouřit a pít alkohol. Nevhodné je i užívání protizánětlivých léků, které by mohly způsobit tvorbu podlitin a modřin. 

Poslední a velmi důležitý je fakt dodržování pitného režimu. Stejně jako u ostatních procedur omlazení pleti jako je mezoterapie, biorevitalizace apod. je hydratace pleti zásadní pro regeneraci a urychlení hojení.

Rekonvalescence

Bezprostředně po aplikaci je důležité dodržet několik zásadních bodů, který mají celkový vliv na výsledný efekt. 

Minimálně 4 hodiny po provedení zákroku by se pacient neměl předklánět a lehat si. Důvod je prostý, laicky řečeno by toxin mohl stéct do jiné části obličeje a způsobit tak nežádoucí efekt.

 1. Po dobu alespoň 12 hodin po aplikaci není vhodné zatěžovat ošetřované místo. Škrábání, tření či podobné hmaty by mohly narušit celkový výsledek. 
 2. Je vhodné  konzultovat všechny plánované fyzicky náročné aktivity s pověřeným odborníkem.
 3. Tabu je na jeden týden i kosmetika, masáže, solárium, opalování na přímém slunci, sauna a veřejné bazény.
 4. Pro eliminaci nežádoucích účinků se nedoporučuje ani konzumace alkoholu.
 5. Zákrok si neplánujte před odletem na dovolenou. Změna tlaku v kabině letadla by mohla ve výjimečných případech ovlivnit jiné mimické svaly, než které byly ošetřovány. Dva dny je proto vhodné vyčkat.  

Všechny doporučení týkající se rekonvalescence a informace o případných nežádoucích účincích vám sdělí ošetřující lékař nebo daný odborník. Nebojte se tedy na cokoliv zeptat.

Dopich a kontrola aplikace botulotoxinu

aplikace_botulotoxinu

Po cca 14 dnech od odstranění vrásek na čele nebo jiných částí horní třetiny obličeje je nutné přijít na kontrolu. Odborník zhodnotí výsledný efekt a v případě nutnosti provede dopich léčivé látky. 

Komplikace

Každá kosmetická procedura má stejně jako každý lék i možné nežádoucí účinky. I přestože je ošetření tímto neurotoxinem označováno za jedno z nejbezpečnějších ošetření na světě, mohou se i u něj ve vzácných případech vyskytnout komplikace. 

Nejčastější jsou drobné modřinky, začervenání nebo otok. Jedná se však o normální reakci organismu a do týdne byste měli být v pořádku. 

Opravdu malé procento lidí může kromě reakce pleti pozorovat bolesti hlavy, pokles očních víček, nevolnost, příznaky chřipkového onemocnění, dvojité vidění nebo oslabení svalů. 

I když je opatrnost na místě, neděste se. Všechny komplikace během pár dní odezní a zůstane vám pouze krásná a mladistvá pleť. 

Kontraindikace

Každá kosmetická procedura má stejně jako každý lék i možné nežádoucí účinky. I přestože je ošetření tímto neurotoxinem označováno za jedno z nejbezpečnějších ošetření na světě, mohou se i u něj ve vzácných případech vyskytnout komplikace. 

Nejčastější jsou drobné modřinky, začervenání nebo otok. Jedná se však o normální reakci organismu a do týdne byste měli být v pořádku. 

Opravdu malé procento lidí může kromě reakce pleti pozorovat bolesti hlavy, pokles očních víček, nevolnost, příznaky chřipkového onemocnění, dvojité vidění nebo oslabení svalů. 

I když je opatrnost na místě, neděste se. Všechny komplikace během pár dní odezní a zůstane vám pouze krásná a mladistvá pleť. 

Kontraindikace

Aplikace zázračného protivráskového toxinu není primárně vhodná pro těhotné a kojící ženy. Stejně tak je podání vyloučeno i v případě osob s alergií na albumin (vejce) nebo u pacientů s neurologickým onemocněním a poruchou srážlivosti krve. 

Kontraindikací jsou samozřejmě i užívané léky. Antibiotika, léky na srdeční arytmii nebo léky, které zasahují na nervosvalové ploténce mohou zákrok zcela znemožnit nebo celkově snížit požadovaný efekt. 

Zákrok odložte i v případě herpetické infekce, ekzému, zánětu nebo otoku ošetřovaného místa.

Cena botulotoxinu

Cena terapie se odvíjí od ošetřované oblasti, typu léčivé látky a jejím množství. Nelze tedy určit jednotnou částku. Pro představu je však nutné počítat s částkou v řádu tisíců.  

Výsledky

Botulotoxinová léčba je metoda redukce vrásek, která je léty prověřená a má vysokou úspěšnost. To dokazuje i fakt, že v USA se provede až 6 milionů zákroků ročně. Připojte se i vy k zástupu spokojených žen i mužů a vyzkoušejte naše studio, kde vyškolení odborníci poskytují vyhlazení vrásek pomocí botulotoxinu. Navíc s bonusem dodatečného dopichu zdarma.

Omlazení_pleti_botulotoxin

Využíváme preparáty Botox a Dysport, které oba obsahují léčivou látku botulotoxinu typu A a liší se pouze doporučeným dávkováním. 

V Imperia Clinic vám zvýšíme sebevědomí a vaší pleti dodáme přirozený vzhled. Protože nejlepší jsou ty vrásky, které neexistují.  Máme 2 pobočky:

Objednání na konkrétní zákrok nebo na osobní konzultaci lze provést přímo prostřednictvím našeho online rezervačního systému. Zabere to pouze pár minut.

Těšíme se na vaši návštěvu.