Kyselina polymléčná

Hlavní | Naše služby | Kyselina polymléčná

Kyselina polymléčná

Vlivem přibývajícího věku naše kůže stárne a pomalu ochabuje. Tento proces přímo úměrně souvisí nejen se samotným věkem, ale se zásobami kolagenu a elastinu. Tyto dvě bílkoviny jsou nedílnou součástí každé pokožky a společně s kyselinou hyaluronovou dokonale hydratují pokožku a zajištují její svěží vzhled. Čím více však léta přibývají, tím více se dané zásoby zmíněných látek redukují. Díky moderní estetické medicíně však dnes existují pokročilá řešení, která dokáží proces stárnutí minimalizovat. A nejedná se jen o krémy proti vráskám. Jednou poměrně novou, ale velmi úspěšnou metodou je tzv. tekutý lifting obličeje neboli výplně pomocí kyseliny L-polymléčné. Terapie, která nejen obnovuje kontury obličeje, ale zároveň i eliminuje nežádoucí vrásky, a to i v oblasti očního okolí, které v případě jiných zákroků bývá často opomíjené z důvodu choulostivosti a následné nevhodnosti.  

 1. Sculptra aneb biostimulační dermální výplň
 2. Kyselina L-polymléčná versus další fillery
 3. Mechanismus působení
 4. Používané přípravky
 5. Princip ošetření
 6. Příprava na proceduru
 7. Kontraindikace
 8. Rekonvalescence
 9. Cena ošetření
 10. Tekutý lifting pro pleť bez vrásek a dalších kožních problémů

 

 

Sculptra aneb biostimulační dermální výplňě

Kyselina L-polymléčná je syntetický polymer, který patří do rodiny alfa-hydroxykyselin a je biokompatibilní (zcela bezpečný pro lidské tělo) a biologicky odbouratelný. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil v roce 2004 jeho použití pro ztenčení tukových polštářů v oblasti obličeje v rámci onemocnění HIV. O pět let později tj. v roce 2009 FDA schválil použití této látky i pro oblast estetické medicíny. Dnes se tedy již běžně tato látka používá ke korekci nedostatků mělkých až hlubokých nasolabiálních rýh, jemných linek a ostatních vrásek v oblasti obličeje. Díky svému složení proniká kyselina do nejhlubších vrstev pokožky, kde přirozeně stimuluje produkci kolagenu a tím zajišťuje efektivní anti-age výsledky.

Kyselina polymléčná versus další fillery

Dermální výplně jsou obecně gelovité látky, které se vstřikují pod kůži, kde obnovují ztracený objem. K redukci vrásek se nejčastěji využívá výplň HA neboli kyselina hyaluronová. Ta je přirozeně se vyskytující látkou v lidském těla a díky svému složení dokáže udržovat pokožku krásně hebkou a hydratovanou. Rejuvenace pleti je u každé osoby individuální a pohybuje se v rozmezí od 6-12 měsíců. Po tomto období je vhodné zákrok opakovat nebo kombinovat s dalšími typy estetických procedur jako je např. botulotoxin. Pro maximální možné pohodlí obsahují fillery kromě hyaluronanu také lidokain. Ten minimalizuje případnou bolest a činí tak z vyplnění vrásek kyselinou hyaluronovou bezbolestné ošetření.  

Kyselina-L-polymléčná

Velmi častou výplní je také hydroxid vápenatý neboli CaHA. Stejně jako v případě kyseliny hyaluronové je tato látka nedílnou součástí lidského těla, konkrétně lidských kostí. Plnivo se skládá z mikroskopických částic vápníku suspendovaného v hladkém gelu, který je silnější než u hyaluronanu. Zejména díky tomuto faktu vydrží tato léčba déle a u některých osob má lepší účinky. Zejména pro jedince s hlubšími vráskami je tato forma mimořádně vhodná. 

Posledním typem, který je v současné době velmi oblíbený je právě kyselina L-polymléčná. Ta se na rozdíl od předchozím dvou variant nevyskytuje v lidském těle, ale i tak je její použití zcela bezpečné. Již několik desítek let se totiž z tohoto materiálu vyrábí rozpustné stehy, které slouží k přímému použití na lidské pokožce. Zásadní rozdíl také spočívá v tom, že sculptra zajišťuje dlouhodobý a pozvolný účinek. Zatímco HA a CaHA poskytují zpravidla okamžitě viditelné výsledky u kyseliny L-polymléčné je nutné vytrvat. Jak, ale říká známé české přísloví „Vytrvalost růže přináší“. Toto tvrzení zde platí doslova a odráží fakt, že průběžné omlazení pleti lze pozorovat i déle než 2 roky.

Mechanismus působení

Ošetření kyselinou L-polymléčnou se provádí na základě požadavku a vyloučení nejčastějších kontraindikací. Celá terapie by měla probíhat ve specializovaném pracovišti, kterému nejen důvěřujete, ale máte ověřenou i jeho reputaci. Pouze speciálně vyškolení odborníci totiž vědí, jak látku do pleti aplikovat, tak, aby neuškodila, ale naopak pomohla. V týmu našich odborníků jsou konkrétní experti, kteří k aplikaci výplní mají nejen požadované vzdělání, ale i příslušné znalosti.  

Injekce kyseliny poly-L-mléčné se vpravují do hluboké dermis nebo podkožní tkáně. V důsledku toho lze pozorovat bezprostřední odezvu spočívající v okamžitém zvětšení ošetřované tkáně. Jedná se však pouze o dočasnou reakci v důsledku edému tkáně a tekutiny z rekonstituce produktu. Tento stav zpravidla vymizí během 2-3 dnů.

Jakmile je nosičová látka absorbována, částice kyseliny poly-L-mléčné indukují zánětlivou odpověď prostřednictvím fagocytózy tkáňovými makrofágy. Jedná se o podobný proces jako absorpce stehů v kůži. Zánětlivá reakce štěpí kyselinu poly-L-mléčnou na monomery kyseliny mléčné. Poté se metabolizuje na oxid uhličitý a vodu a zároveň stimuluje produkci nových vláken kolagenu typu I v kůži. Přibližně polovina produktu je vstřebána během šesti měsíců. Celková skutečná doba působení je však zpravidla 12 až 24 měsíců. 

Používané přípravky

Na klinice Impera Clinic používáme pouze prověřené značky plnidel. Konkrétně se jedná o přípravky značky JuveLook a Lenisna. I když použití produktů je odlišné, společným faktorem je obsah. Zmíněné hybridní výplně vrásek totiž obsahují různé koncentrace kyseliny polymléčné (PDLLA) a nezesíťované kyseliny hyaluronové, které dokážou silně stimulovat tvorbu kolagenu v kůži a pojivových tkáních a tím následně zvýšit pevnost pokožky.

JuveLook-a-Lenisna

JuveLook

Přípravek JuveLook obsahuje 42,4 mg kyseliny polymléčné a 7,5 mg kyseliny hyaluronové. Primárně zlepšuje strukturu a kvalitu pokožky a zajišťuje optimální hydrataci pleti s rychlým nástupem. Doporučené oblasti použití jsou následující: 

 • obecně vrásčitá pleť, 
 • oční vrásky a minimalizace kruhů pod očima, 
 • ochablá víčka,
 • problematická pleť se sklonem k akné a rozšířeným pórům,
 • jizvy po akné, 
 • strie a 
 • redukce pooperačních a poúrazových jizev. 
Produkty-Lenisna

Lenisna

Produkty Lenisna se liší konkrétním složením, kdy obsahují větší dávky kyseliny polymléčné (170 mg) a kyseliny hyaluronové (30 mg). Díky tomu se hodí zejména k ošetření hlubších podkožních partií, dosažení liftingového efektu a k redukci hlubokých vrásek a záhybů. Lokace aplikace je tak pestřejší, a kromě kůže obličeje zahrnuje i pozvednutí hýždí, dekoltu, zpevnění kůže na břiše i nad koleny, redukci celulitidy či úpravu propadlých tváří a morfologickou asymetrii obličeje. 

Kromě zmíněných směsí se lze setkat i s dalšími typy značek a jejich složením. Konkrétní použití však vždy závisí na vhodnosti pro samotnou pleť a na specialistovi v oboru, který dokáže posoudit jaký typ bude z hlediska efektivnosti nejlepší. 

Princip ošetření

Vyškolený odborník jako první zhodnotí stav pleti a rozhodnete o konkrétním přípravku a představí klientovi léčebný plán včetně předpokládaného počtu sezení. Po odsouhlasení a vyjasnění případných dotazů se místo aplikace důkladně vyčistí, tak aby nehrozilo žádné riziko infekce a na kůži nezůstaly zbytky make-upu či jiných kosmetických produktů.  Následně se pomocí kanyly nebo jehly vpraví směs látek do kůže. 

posílení-kůže-dolních-víček

Juvelook se aplikuje převážně do kůže malými vpichy jehlou, zatímco Lenisna se do hlubších tkání dodává pomocí kanyly. K minimalizaci bolesti a nepohodlí během léčby lze použít lokální anestetikum. Pro maximální výsledky se doporučuje frekvence 2-3 sezení každé 2-3 týdny. Žádoucí je taktéž společná kombinace obou přípravků, která je vhodná zejména pro výplně nosoretních rýh, slzných rýh, obnovení objemu obličeje a vyztužení kůže dolních víček. 

Příprava na proceduru

Bezprostředně před zákrokem je důležité zajistit důkladné vyčištění ošetřované pleti. Tímto faktem, se však nemusíte trápit. Na každé estetické klinice tento proces vyřeší za vás a je podmínkou k jakékoliv následné terapii. Jediné, co je třeba před procedurou zohlednit jsou podávané léky.

dermální-výplň

V případě, že užíváte léky na ředění krve či aspirin nebo ibuprofen je vhodné poradit se s ošetřujícím lékařem nebo odborníkem provádějícím terapii o případném vysazení.

Kontraindikace

Absolutní kontraindikací léčby je známá alergie na kyselinu poly-L-mléčnou nebo některou z jejích složek. Terapie by se taktéž neměla provádět v případě onemocnění cukrovkou, problémů se srážlivostí krve, systémových onemocněními jako je např. lupus, těhotenství, kojení a aktivní infekce v ošetřované oblasti.

Rekonvalescence

V závislosti na typu pleti a její odezvě na aplikovanou látku lze pozorovat mírný otok v místě vpichu, citlivost kůže, zarudnutí, svědění, bolestivost, výskyt modřin nebo drobné krvácení. Všechny tyto nežádoucí účinky jsou zcela běžné a během pár dní vymizí. U některých pacientů se kromě těchto příznaků vyskytly i uzliny pod kůží. Ty většinou vznikají v místě vpichu a jejich vznik je podmíněn nahromaděním látky v jednom místě. Nejen pro předcházení tohoto jevu se doporučuje pravidlo 5-5-5, které spočívá v masírování ošetřované oblasti po dobu prvních 5 dnů, 5krát denně, vždy po 5 minutách.

Minimálně na jeden týden či po dobu odeznění nežádoucích účinků je taktéž vhodné omezit opalování a přímý pobyt na slunci. Pokud toto pravidlo nelze dodržet je vhodné pleť překrýt nebo používat krémy s vysokým SPF faktorem. 

Cena ošetření

Cena výplní kyselinou polymléčnou se pohybuje obvykle v řádech tisíců a odvíjí se jak od lokace použití, tak i od délky celého zákroku a vhodného plniva. U značky Lenisna se jedno ošetření konkrétně pohybuje kolem 12 500 Kč a v případě produktů JuveLook je cena od 4 500 Kč.

Tekutý lifting pro pleť bez vrásek a dalších kožních problémů

Hledáte-li neinvazivní omlazení pleti a zároveň zákrok s efektivními účinky, určitě se neváhejte objednat na naši kliniku, kde terapii kyselinou polymléčnou nově poskytujeme. 

V samotném centru Prahy máme dvě moderní pobočky

Našim klientům vždy nabízíme to nejlepší, a proto se neustále vzděláváme a přidáváme nové procedury, které jsou již běžně dostupné v zahraničí. Ať už se jedná o novinku nebo již zavedený zákrok, vždy je terapie vedena vyškolenými odborníky, kteří mají díky praxi v oboru požadované zkušenosti a nemusíte se tak bát žádných nežádoucích problémů. 

Speciálně pro zákazníky, které trápí problematická a stárnoucí pleť, ale i třeba celulitida je vybraný zákrok skvělou volbou. 

PS: Pokud nevíte, zda je pro vás ošetření to pravé, objednejte se nejprve na konzultaci s našimi odborníky nebo s paní doktorkou Elenou Rumyantsevou Mathey, která je špičkou v oboru. Kromě toho, že má celosvětové poznatky je i dermatoložkou Kliniky preventivního lékařství, vědeckou konzultantkou estetické medicíny a taktéž školitelku estetických metod.

Objednat se na konkrétní zákrok můžete však i bez konzultace. Využijte k tomu náš online rezervační formulář a obnovte krásu vaší pleti. Proces objednání zabere pár minut a my se budeme těšit na vaši návštěvu. 

Pro více novinek a aktuální akce sledujte naše webové stránky nebo náš Instagram, kde se navíc dozvíte spoustu zajímavých informací a tipů.

A pokud jste nás již navštívili a vyzkoušeli kterékoliv z našich procedur, neváhejte se podělit o hodnocení. Vaše spokojenost je pro nás totiž tou největší odměnou.